Word Problems
Proportions/Is it proportional?
More Word Problems
100

Jeff went for a hike on a trail at a local campground. He hiked for 7 miles in 4 hours. 

Find Jeffs speed in miles per hour.

7 miles/4 hours = 1 3/4 miles per hour

100

Solve the proportion below using cross multiplication. 

2/c = 8/28

8c/8 = 56/8

c=7

100

Rachel needs to order balloons to decorate the gym for a school dance. She knows that the number of balloons, n, is proportional to the number of packages, p, of balloons she buys. The table below shows what she has ordered for the last 3 years.

What is the ratio of the number of balloons to the number of packages?

48/4 = 12/1 

200

Jeff went for a hike on a trail at a local campground. He hiked for 7 miles in 4 hours.

At this rate, how far would Jeff hike in 6 hours?

7 miles/4 hours = n/6 hours 

4n/4 = 42/4

n= 10.5

200

Does the equation y =13x show a proportional relationship between x and y?

Yes, the graph of the equation is a straight line that passes through the origin.

200

Rachel needs to order balloons to decorate the gym for a school dance. She knows that the number of balloons, n, is proportional to the number of packages, p, of balloons she buys. The table below shows what she has ordered for the last 3 years.

What does your answer to Part a represent?

Each package contains 12 balloons

300

Brandon went for a run after school. He ran for 5— miles in 1— hours. Determine Brandon's speed in miles per hour. Be sure to include the appropriate units in your answer. 


5 1/4 miles/ 1 1/2 hour

= 3 1/2 miles/hour

300

Does the equation y = 5x + 4 show a proportional relationship between x and y?

No, the graph of the equation does not pass through the origin.

300

The cost of buying topsoil to cover a garden is proportional to the area of the garden. Last year, Tammy spent $136.50 on topsoil to cover 21 square meters. This year, the area of her garden is 32 square meters. Set up and solve a proportion to find the cost, c, of the topsoil that Tammy needs to purchase. 

$136.50/21m= c/32m2

21c/21=4368/21

c= $208

​​​
400

In a box of chocolate candies, the ratio of milk chocolate to dark chocolate was 5 to 2. There were 12 dark chocolate candies in the box. 

Write and solve a proportion to determine the number of milk chocolates in the box.

 milk/dark 

5/2 = n/12

x6       x6

30 milk chocolates 

400

Suppose the relationship between x and y is proportional. When x is 7, y is 154. Identify the constant of proportionality of y to x.  

y/x = 154/7

C.O.P = 22

400

It is known that it costs $21 to buy 6 pounds of bulk candy. 

Complete the table.

Missing number- 7, 49

500

In a box of chocolate candies, the ratio of milk chocolate to dark chocolate was 5 to 2. There were 12 dark chocolate candies in the box. 

Determine the total number of candies in the box.

12+30= 42 total

500

Solve the proportion.

8/7=32/x

8x/8 = 224/ 8

x= 28

500

It is known that it costs $21 to buy 6 pounds of bulk cand.

Determine the unit rate. 

$7/2 

$3.50 per pound