Lesson 5-1
Lesson 5-2 , 5-3
Lessons 5-4 , 5-5
Lesson 5-6 , 5-7
Lesson 5-8
100

a florist uses 5 red roses for every 2 white roses in her bouquets  

Write a ratio of white roses to red roses three different ways 

2:5.  2/5 2 to 5 

100

Find two ratios equivalent to 5:12

10:24.   15:36.   20: 48 etc

100

In gym class, 6th grade walk 2 laps for every 3 laps they run.  If the students run 12 laps, how many laps will they walk 

 8 laps 

100

Which is a better value 

$5 for 4 mangoes

$6 for 5 mangoes

$6

100

2 cups = _______ ounces 

16

200

Write the ratio of red roses to the total number of flowers in 3 different ways


a florist uses 5 red roses to every 2 white roses in a bouquet 

5:7.  5/7.  5 to 7 

200

Find 2 equivalent ratios for 3 to 4 


6 to 8     9 to 12.  12 to 16 etc

200

Write this statement as a unit rate. 

78 miles on 3 galloons 

26 miles

________ 

1 gallon 

200

Who earned more per month? 

$84 in 3 months

$100 in 4 month 

$84

200

10 quarts = ________ gallons

2.5

300

If a florist uses 10 red roses in a bouquet, how many white roses does she use. 


a florist uses 5 red roses for every 2 white roses in a bouquet 

300

For every 4 bagels sold at a bakery, 7 muffins are sold .  If 12 bagels are sold, how many muffins are sold 

21

300

Write this statement as a unit rate 

18 laps in 6 minutes 

3 laps per minute

300

Which is the better value ?

3 sandwiches for $15

4 sandwiches for $21


3 sandwiches

300

144 inches = ___________yds 

4

400

If a florist uses 10 white roses in a bouquet, how many red roses does she use 


a florist uses 5 red roses for every 2 white roses in a bouquet. 

25 

400

The school soccer team buys 3 soccer balls for every 2 players.  The school volleyball team buys 7 volleyballs for every 5 players.  Which team buys more balls per player. 

soccer team 

400

Write this statement as a unit rate 

48 sandwiches for 16 people 


3 sandwiches per person

400

Doug has 5 hours to make an on time delivery 273 miles away.  Doug drives at a constant 55 mph.  Will Doug make the delivery on time? 


Yes.  273 divided by 55 is 4.96 hours 

400

4 ounces = _______pounds 

.25

500

The ratio of men to women at a wedding is 6:4 

If there are 16 women at the wedding, how many men are there. 

24

500

Jenna walks 12 miles in 5 days and Alex walks 7 miles in 3 days .  Who walks more miles per day? 

Jenna 

500

Write this statement as a unit rate

49 houses in 7 blocks 

7 houses per block 

500

 Marie has 8 hours to write a 45 page chapter for her book.  Marie writes at a constant speed of 4 pages per hour.  Will she complete the chapter in time?  

No. 45 divided by 8 is 5.625 pages per hour 

500

15,840 feet = _______ miles 

3