20+a=35
Timmy had 20 nuggets before he went to go eat. His mother bought him some more nuggets from Chick-fil-a. Now Timmy has 35 chicken nuggets. Write an equation that solves for the amount of chicken nuggets he gets at Chick-fil-a.
20+a=35
100
2q<58
q<29
100
18x=25.2
x=1.4
200
2.3+j=6
j=3.7
200
c-3 1/4=5 2/5
c= 8 13/20
200
x/9=$18.25 and $164.25
Nine friends went out to eat and decided to split the bill evenly. How much was the total bill if they each paid $18.25? Write an equation that solves for the cost per person.
x/9=$18.25 and $164.25
200
g-14>114
g>100
200
15m=90
m=6
300
47+a=90
a=43
300
42-a=28
a=70
300
47+a=90 and x=43 tennis balls
Jessica has 34 tennis balls. Her trainer gave her some more tennis balls. Now Jessica has 90 balls. How many tennis balls did her trainer give her? Write an equation than solve.
47+a=90 and x=43 tennis balls
300
h-14>37
h>51
300
x/6=48
x=288
400
16+x=34
x=18
400
h-17=40
h=23
400
4x=32 and x=8 laps
This week Bob did 32 laps in the pool. This was 4 times as many laps he did last week. How many laps did Bob complete last week? Write an equation then solve.
4x=32 and x=8 laps
400
5x<40
x<8
400
5+y<16
y<11
500
y+12=47
y=35
500
26-e=23
e=49
500
x/4=$16.00 and x=$64.00
Katie and her three friends decided to go shopping. They decided to split up the cost of what they were going to buy. How much was the total cost if they each had to pay $16.00?