Solve for y.
-6 (y + 5) = 30
-6y - 30 = 30
-6y = 60
y = -10
Solve the equation for x.
3x - 35 = 49
3x - 35 = 49
3x = 84
x = 28
Solve for x.
3x + 8x - 3 = -25
3x + 8x - 3 = -25
11x - 3 = -25
11x = -22
x = -2
Solve for y.
4y - 16 = 40
y = 14
Ms. Torr has 110 bags of Takis. She is going to keep 15 for herself, and divide the rest among 5 of her students. How many bags of Takis would each of her students receive?
Each student would get 19 bags of takis.
Noah is saving money to buy a new game, and he needs to save more than $190.44 in order to have enough. Noah has saved $45.50 so far. If Noah wants to save an equal amount of money each week for 6 weeks, what's the least amount Noah needs to save each week in order to have enough money to buy the game?
Would this graph be open or closed?
Noah needs to save $24.16 each week.
Since it says "more than" the graph would be open.
Solve for x.
x / 2 - 8 = 6
x = 28
Ken spent half of his money. The next day he earned $12. He now has $32. How much money did Ken have before he spent his money?
m / 2 + 12 = 32
m = $40
Ken had $40 before he spent anything.
Solve for the variable.
200 - 4x = 123.24
200 - 4x = 123.24
-4x = -76.76
x = 19.19
Ms. Odom made 5 withdrawals of equal amounts from her savings account. The equation below can be used to determine x, the amount in dollars of each withdrawal.
535.15 - 5x = 500
Solve for x.
x = 7.03
What is the solution to the following equation?
-5 (k + 3) = 10
k = -5
Ms. Smith wants to purchase a new gameday shirt that costs $45.00 and several pieces of jewelry, j, that sell for $2.00 each. She can spend no more than $65.00. Which inequality and its solution represents her possible purchase?
2.00j + 45 ≤ 65
j ≤ 10
Solve for f.
27 + 8.50f = 78
27 + 8.50f = 78
8.50f = 51
f = 6
What is the error?
-6r - 5 < -47
-6r < -42
r < 7
They didn't change the sign. The sign needs to be flipped because it was divided by a negative.
-6r - 5 < -47
-6r < -42
r > 7
Melanie saves $20 every month in her savings account. She withdrew $60 one time to go shopping. She now has $280 in her account.
Write and solve an equation to determine how many months she has been saving.
Equation: 20m - 60 = 280
m = 17
She was saving for 17 months.
Solve for m.
3m - 6 > 42
3m - 6 > 42
3m > 48
m > 16
Michelle is a server in a restaurant. On a weekend night, Michelle earned $4 an hour and $65 in tips. She made a total of $93.
Write and solve an equation to determine how many hours she worked.
Equation: 4h + 65 = 93
h = 7
Michelle worked 7 hours.
Ms. Torr buys 9 candles for x dollars each and 9 candle holders for $3.00 each. Ms. Torr spends a total of $39.00 for the candles and candle holders.
What is the cost of one candle, approximately?
One candle cost about $1.33
Solve for b.
16 - 2b > 24
16 - 2b > 24
-2b > 8
b < -4
-4(b – 7) – 3b = 84
b = -8