Equivalent Ratios Problems
Unit Rate Problems
Unit Price: What's the better deal?
Conversions
Name That Ratio
100

A class has a student to teacher ratio of 6:2. Name an equivalent ratio to this ratio.

Answer: Multiply or divide both sides of the ratio by the same number. 

Examples: 6:2 multiplied by 2 on both sides --> 12:4

6:2 divided by 2 on both sides--> 3:1

12:4 = 6:2 = 3:1

100

Find the unit rate for typed words per minute: 

360 typed words for every 6 minutes

Answer: 60 words

360 div 60 = 6


100

The best deal or a better buy means that the unit price is the ______________. 

Answer: Lowest amount of money or cheapest!

100

What are the two methods we learned to solve conversion problems? 

Answer: Dimensional Analysis and Equivalent Ratios or Tables 

100

What is the ratio of gray marbles to blue marbles in the picture below?


Answer: 16 gray marbles to 28 blue marbles 

200

Shelter A has a ratio of cats to dog of 10:8

Shelter B has a ratio of cats to dogs of 4:3 

Is both shelters had 20 cats, which shelter would have more dogs?

Answer: Shelter A

Shelter A: 10 cats to 8 dogs = 20 cats to 16 dogs

*(Multiply both sides by 2 to get to 20 cats)

Shelter B: 4 cats to 3 dogs = 20 cats to 15 dogs

*(Multiply both sides by 5 to get to 20 cats)

16 dogs >15 dogs

200

Find the unit rate per hour: 

60 miles in 8 hours 

Answer: 7.5 miles per 1 hour

60 divided by 8 = 7.5 

200
Naruto can buy 3 bowls of ramen for $15.00 or 5 bowls of ramen for $20.00. 


Which is the better buy?

Answer: 5 bowls for $20.00

Unit price for 3 bowls for 15 = 1 bowl for $5

Unit price for 5 bowls for 20 = 1 bowl for $4

$5 > $4, therefore 5 bowls is a better deal

200

Jack has 24 quarts of water. How many gallons does he have? 

Conversion Factor: 1 gallon = 4 quarts

Answer: 6 gallons

24 div 4 =6

200

Using the picture below name of the ratio for the following:

100pts: Number of pears to total number of fruit 

100pts: Number of apples to the number of pears


Answer: 

Number of pears to total number of fruit = 3:9 

Number of apples to number of pears = 6:3 


300

Liam is using 18 black tiles and 12 white tiles to design a section of a garage floor.

100 points: Name the ratio of black tiles to total number of tiles in the design.

200 points: If there are 90 total tiles in the design, how many black and white tiles would there be according to the ratio?   

Answer: Ratio is 18 black tiles to 30 total tiles. 

There would be 54 black tiles and 36 white tiles if there was 90 total tiles. 

18:30 ---- x3---> 54 black tiles to 90 total tiles

90 total tiles - 54 black tiles = 36 white tiles.

300

In 1 hour, 25 cars pass through a tunnel. At the same rate, how long would it take 100 cars to pass though the tunnel? 

Answer: 4 hours

1 hour for 25 cars = 4 hours for 100 cars

300

Beth can buy package A of 6 binders for $4.02 or package B for 10 binders for $6.20. 

Which is the best deal on binders?

Answer: Package B

Unit Price A: $4.02 divided by 6 = $0.67 per binder

Unit Price B:$6.20 divided by 10 = $0.62 per binder

0.62<0.65, Therefore package B is the better buy.

300

Lewis is 6 feet tall. How many inches is that?

Conversion factor: 12 inches = 1 foot 

Answer: 72 inches

6 times 12 = 72

300

A box of color pencils has 2 blue pencils, 3 purple pencils and 4 green pencils. What is the ratio of blue pencils to purple pencils?

Extra 50 points --> Write the ratio three different forms.

Answer:     

2:3, 2 to 3, or 2/3

400

Bradley decides to include 4 pages of photos for every 20 pages in his new book. If the book is 200 pages long, how many photographs will there be? 

Answer:40 pages of photos

4 photos to 20 pages = 40 photos to 200 pages

(Multiply both sides by 10 to get equivalent ratios)

400

Fiona walks at a rate of 12 miles for 2 hours. At this rate how far would Fiona walk in 5 hours? 

Answer: She would would 30 miles in 5 hours. 

Unit Rate: 12 divided by 2 = 6 miles in 1 hour

In 5 hours, 6 x 5 = 30 miles walked.

400

Store A is selling 5 pizzas for $51.60. 

Store B is selling 3 pizza for $30.12 

What is the better deal for pizza? 

Bonus 50 points: How money do you save per pizza?

Answer:

Unit Price Store A: $51.60 divided by 5 = $10.32 per pizza

Unit Price Store B: $30.12 divided by 3 = $10.04

10.32>10.04 Therefore Store B is a better deal  by $0.28 (10.32 -10.04 = 0.28)

400

There are 3.65 liters of liquid in a bucket. How many milliliters of liquid is in the bucket? 

Extra 100 points: What is the conversion factor for liters to milliliters?


Answer: 3650 milliliters 

Conversion factor: 1 liter = 1000 milliliters

3.65 times 1000 = 3650

400

Here are some ordered pairs on a line: (2,4) (8,16) (12,24)

150 points: Write the ratios that you would plot on a graph.

150 points:  Using your words, describes how I would graph each of the ratios.

100 points:  Name another ratio and ordered pair that would be on the line with an x coordinate of 3.

Answers: 

(2,4) --> 2:4 graph by going right 2 up 4

(8,16) --> 8:16 graph by going right 8 up 16

(12,24) --> 12:24 graph by going right 12 up 24

3:6 or 3/6 or 3 to 6 --> (3, 6) is an equivalent ratio and therefore on the line!

500

Greg makes 3 out of 5 free throws. 

Courtney makes 7 out of 10 free throws.

Daniel makes 16 out of 20 free throws. 

Who is the best free throw shooter? Use equivalent ratios to justify your answer.


Answer: Daniel is the best free throw shooter

Compare all ratios to 20 shoots!

Greg: 3:5 = 12:20 (times both sides by 4)

Courtney: 7:10 = 14:20 (times both sides by 2)

Daniel: 16:20 (already out of 20 did not change)

16 > 12 and 14 therefore Daniel is the best!

500
A machine can make 340 headphones in 8 hours. If the machine was left on for 10 hours, how many headphones would it create?

Answer: 425 headphones

Unit Rate: 340 divided by 8 = 42.5 headphones per hour

Machine on for 10 hours: 42.5 x 10 = 425 headphones for 10 hours

500

Two companies print books. 

Company A will make 4,000 copies for $32,560

Company B will make 5,000 copies for $43,750

Which company gives a better deal for printing?

Answer: Company A

Company A Unit Price: $8.14 per book

32,560 divided by 4,000 = 8.14

Company B Unit Price: $8.75 per book

43,750 divided by 5000 = 8.75

8.14<8.75 therefore Company A has a better buy!

500

A bowling ball weighs an average of 10 pounds. What is the weight of the bowling ball in both kilograms and grams? 

Conversion Factors: 

1 lb is about 0.45kg         1 kg = 1000 grams


Answer: 4.5 kg and 4500 grams is about 10 pounds

0.45 kg x 10 pounds = 4.5 kg

4.5kg x 1000 grams = 4500 grams

500

Using the picture below name of the ratio for the following:

250 points: Number of apples to total number of fruit. Show the ratio in three different forms.

250 points: Number of blueberries to bananas. Show the ratio in three different forms. 


Answer: 

Apples to total fruit:

10:16, 10/16, 10 apples to 16 total fruit

Blueberries to bananas:

0:6, 0/6, 0 blueberries to 6 bananas