What is the product of 23 x 37?
851
3.14 + 5.12 =
8.26
1.23-1.11=
0.12
5 x 0.6
3.0 or 3
Division of Fractions:
5 divided by 1/5
25 or 25/1
What is the product of 321 x 9 ?
2889
14.73+15.1=
29.83
Clare bought a photo for 13 cents and paid with a $5 bill. How much change did she receive?
$4.87
Jesus has 4 cats and wants to buy each cat a new toy. The toy he wants to buy each cat costs $5.25. How much will Jesus spend if he buys all 4 of her cats this toy?
Jesus will spend $21.00 for all 4 toys.
Division of Fractions:
4/7 divided by 1/7
4 or 4/1
James, a construction worker works 12 hour shifts everyday. If he worked 22 days in a month, how many hours of work did he put in altogether?
264 Hours
3 + 4.55=
7.55
2-0.345
1.655
0.07 x 0.2
0.014
Andres paid $96 for 6 tickets to see "No Way Home". Robert paid $68 for 4 tickets to see " No Way Home" as well. Who made a better deal and why?
Hint: Unit Price- Long Division
Andres paid $16 per ticket while Robert paid $17. Therefore Andres saved $1 per ticket.
A small dairy farm produces 87 gallons of milk in a day. How many gallons of milk will it produce in 15 days?
1305 Gallons of Milk
Jose and Michael went to the store together. Jose bought a video game for $32.77 and Michael bought a soccer ball for $12.45. How much did Jose and Michael spend together?
$45.22
Matthew went to the store and bought a sandwich for $4.70 cents. He paid with a ten dollar bill. How much money did he get back?
Matthew received $5.30 back.
0.12 x 0.3
0.036
A. What is 50% of 7?
B. What is 25% of 24?
C. What is 10% of 20?
A. 3.5
B. 6
C. 2
True or False
When adding and subtracting decimals, you count how many numbers are behind the decimals in the problem and move the decimal that amount of times on the final number.
False! That's for multiplying!
Heidi buys two books, one poster, and one eraser at the school book fair. Each book costs $8.25. The poster cost $3.85 and the eraser cost $0.80.
1. What's the estimated money spent?
2. How much did Heidi spend?
1. Approximately $21
2. $21.15
5.65-2.33=
3.32
1.7 X 5.1
8.67
David bought 2 pairs of shoes for $166 while Damian bought 5 pairs of shoes for $400 at a different store. Who made a better deal and why?
HINT: USE LONG DIVISION
Damian made a better deal as his unit price for one pair of shoes was $80 while David bought one pair for $83. Damian saved $8 than David.