Sales Tax
Purchase Price
Sale Price/Markdown
Unit Pricing
100

Kylie purchased a new rug for $287 and a vacuum cleaner for $121. What is the sales tax if the sales tax rate is 5%?

$20.40

100

Tyler bought a new TV for $327.85 with the sales tax of 5%. What is the total purchase price. 

$344.24

100

Lee's Leather Store marked down leather jackets 10%. What is the sale price of a leather jacket originally priced at $130?

$117

100

An eight-ounce tube of toothpaste casts $1.69. What is the unit price?

$0.21/ounce

200

Mary purchases school supplies for $33.62, a book for $23.95, and a CD for $13.78. She must pay the state tax rate of 7.5% and county tax of 0.5%. What is the tax on her purchase?

$5.71

200

Kyle bought a dictionary for $38.75 and another book for $41.10. The sales tax is 6%, the city tax is 2.5%, and the county tax is 1%. What is the total purchase price?

$87.44

200

The regular selling price of a recliner at Furniture Depot is $289. The markdown rate is 33%. What is the sale price?

$193.63

200

Casey Peters can buy 2 gallons of ice cream for $3.87, 3 gallons for $4.10, or 1 gallon for $1.98. Which one is the best buy? What is the unit price of the best buy?

3 gallons for $4.10 at $1.37 per gallon

300

Marta purchased a sweater for $15.67, socks for $2.13, and a bracelet for $6.78. She must pay the state sales tax of 7.5% and the county tax of 0.5%. What is the tax on her purchases?

$1.97

300

Mason bought a pair of sunglasses for $13.25. The sales tax is 5%. What is the total purchase price?

$13.91

300

Steve is ready to purchase a stroller. It is regularly price at $127.99. The sale price is $88.54. What is the markdown?

$39.45

300

Albert purchased a pack of 12 pencils for $4.99. What is the unit price?

$0.40 per pencil

400

Mrs. Stern adopted another dog and had to buy a dog bed for $49.99, dog food for $70.80, a leash and collar totaling $35.50, and a dog tag for $10. The PA sales tax rate is 6%. What is the sales tax on my total purchase?

$9.98

400

Ryan purchased a snow shovel for $28.61, a winter coat for $23.27, and some salt for $7.96. He must pay the state tax of 5%, county tax of 0.5%, and city tax of 2.5%. What is the total purchase price?

$64.63

400

Jamie is ready to buy a new mailbox. It is regularly priced at $87.99. The same price is $68.54. What is the markdown?

$19.45

400

Edward purchased six quarts of orange juice for $13.10. Find the unit price.

$2.18 per quart

500
The original price of one tire on my car is $182.98 but when I had to replace a flat tire I only had to pay $56.75. The tax rate is 6% in PA. What's the tax on the original price and on the new price?

Original: $10.98

New: $3.41

500

Nolan purchased six bushes for $19.27 each, a porch swing for $88.22, and a grill for $321.77. The state tax is 4.5% and the city tax is 2%. What is the total purchase price?

$559.77

500

The regular price for a large, one-topping pizza is $12.99. The pizza shop offers a markdown rate of 32% on Tuesdays. The state sales tax is 6%. What is the total cost for 2 large, one-topping pizzas?

2(12.99) = 25.98

25.98 x 68% = 17.67

17.67 x 6% = 1.06

17.67 + 1.06 = 18.73

500

The Sterns just had to buy dog food for Chloe and Rosie. The total cost of the dog food was $79.99 for a 50 pound bag. What is the unit price?

$1.60 per pound