34 x 10
340
Estimate 7.8 x 2.3
16
What multiplication sentence is displayed? What is the answer?
5 x 0.4 = 0.2
What is the area of a board that measures 1.8 m by 2.9 m?
5.22 m2
3.8 is ____ of 38?
1/10
3.6 x 102
360
Estimate 5 x 2.7
15
What multiplication sentence is represented below? What is the solution?
0.2 x 0.9 = 0.18
Miss A bought 28 rulers for $0.85 each. What was her total cost before tax?
$23.80
True or False?
58 x 17 = 986, so 5.8 x 1.7 = 98.6.
7.2 x 103
7,200
4.49 x 3.81
16
Eric pours 0.08 liter of milk into his cereal each morning. How much mil does Eric use in his cereal in one whole week?
0.56 L
9.65 x 4.72 = ?
45.548
Jordan knows 47 x 0.36 is 16.92. What is 4.7 x 3.6?
16.92
54,000
Lucy has $40 to spend on downloaded music. If each song costs $1.29, does she have enough money to download 16 songs?
Lucas and Owen want to buy 0.9 lbs of corn. The grocery store charges $0.60 per pound. How much will the boys pay for 0.9 lbs of corn?
$0.54
Leah used an area model to multiply 7.4 x 1.2 as shown. How do you respond to her work?
Politely disagree. She did not set up her decimal values when finding the partial products.
What is the product? Use the patterns to solve.
58 x 71 = ______
58 x 7.1 = 411.8
0.58 x 7.1 = ______
4,118
4.118
A geologist measures the width of a geode at its widest point. How wide is the geode?
340 mm
Is the product reasonable? Explain
5.86 x 9.3 = 64
No, 5.86 rounds up to 6 and 9.3 rounds down to 9.
6 x 9 = 54, which is 10 less than 64
Kendall buys 2 yards of fabric for $2.90 per yard. Her friend, Ryah, wants to buy 0.4 yards of fabric from her.
How much does Kendall pay for the fabric?
How much will Ryah pay Kendall for the fabric?
Kendall will pay $5.80 for the fabric.
Ryah will pay Kendall $1.16.
Aiden's van can travel 16.4 miles per gallon of gas. His tank has 8.3 gallons of gas in it. How many miles can Aiden travel with the gas in his tank?
136.12 miles
Aaliyah bought 3 presents that cost $4.90 each. She also bought 1.8 lbs of sugar for some cookies she wanted to make that cost $0.90 per pound.
How much did she spend on presents and sugar?
presents = 14.70 & sugar = 1.62
14.70 + 1.62 = $16.32