⅜ is a multiple of what unit fraction?
1/8
How many cups are in 2 quarts?
8 cups
We have 4 cans of baked beans in our pantry. Each can weighs 1/4 pound. How much do the cans weigh all together? _____ pound
Write the equation and the answer
1 pound
The school is preparing for a carnival and needs to buy enough tickets for the event. The tickets are sold in packs of 8. The school needs 256 tickets for the carnival. How many packs of tickets should the school buy?
32 packs
How many students read for 2 ½ hours?
5 students
List the first 5 multiples of ¼
1/4, 2/4, 3/4, 4/4, 5/4
Convert 4 gallons to quarts.
16 quarts
Jessie walks for 8/12 mile every day. How much will she walk in one week? ____ mile
Write the equation and answer
56/12 or 4 and 8/12
Darryl wants to make quiches for his company breakfast. Individual eggs cost $0.55. If he buys 5 or more eggs, they only cost $0.50 each. If Darryl decides to buy 7 eggs, how much will he spend?
Write your equation and answer
$3.50
What was the longest time a student read for?
Was was the least amount of time a student read for?
3 hours, 1 hour
5/2 = 5 x _____?
1/2
7 quarts is how many pints?
14 pints
Paul’s recipe needs 1 ⅔ cups of walnuts. He wants to double the recipe. How many cups of walnuts will he need? _____ cups
Write the equation and answer
3 and 1/3
Craig needs to make cupcakes for the school bake sale. Boxes of cupcake mix are $1.55. However, if you buy 5 or more boxes, they cost $1.22 each.
Craig decides he needs 9 boxes. How much money will he spend? $_____
Write your equation and answer
$10.98
What is the difference between the greatest and least amount of time read?
2 hours
List the next five multiples of 1/8 starting with 3/8
3/8, 4/8, 5/8, 6/8, 7/8
15 quarts is how many cups?
60 cups
If a paper clip weighs 1/8 of a pound, how much will 4 paper clips weigh? _____ pounds
How many ounces is that?
Write your equations and answers
4/8 of a pound, 8 ounces
Lorina and Annie work as babysitters at two houses.
At the Watson house, they each work 5 hours per week. Together they make $100 each week at Mrs. Watson's house
At the Brandyberry house, they each work 6 hours per week. Together they make $96 each week at Mrs. Brandyberry's house.
Which family pays more per hour to each girl? How much more per hour?
The Watson family pays $2 more per hour than the Brandyberry family.
What was the total time read for the students who read for more than 2 and 1/2 hours?
17 and 2/4 hours
Which multiple of 1/6 is equivalent to 2/3?
the fourth multiple: 4/6
Joy’s recipe calls for 3 pints of fresh milk. She had 5 quarts of milk and gave 3 quarts away. Does she have enough milk for her recipe? Yes or no? ____
How many pints of milk does she have? _____ pints
yes, 4 pints
If a math book weighs ¾ lb. How much do 3 math books weigh? ______
How many ounces is that? _____
Write your equations and answers
2 and 1/4 pounds, 16 ounces
Maurice and Michael work as lifeguards at two waterparks.
At Typhoon Lagoon, they each work 8 hours per week. Together they make $240 each week at Typhoon Lagoon.
At Blizzard Beach, they each work 7 hours per week. Together they make $266 each week at Blizzard Beach.
Which pool pays more per hour to each boy? How much more per hour?
Blizzard Beach pays more per hour.
It pays $4 more per hour.
What was the total time read for students who read more than 1 and 1/2 hours but less than 2 and 1/2 hours?
17 and 3/4 hours