Calculate the unit price
Better buy
smaller unit price
larger unit price
budget
100

Box of 10 granola bars costs $4.50 

$.45

100

Blue Bunny Ice Cream

$3.99 for 48oz

Friendlys

$1.99 for 32 oz 

Friendlys = .06

100

12 oz  almond butter $ 8.99

10 oz almond butter $ 6. 59

10 oz = $.65

100

15 oz juice $4.75

12 oz juice $3.50

15 oz = .31

100

Budget $40.00

$15.93+ $26.52

Do I have enough money 

No 

200

20 paper towels that costs $15.79

.79

200

Oreos

$3.70 for 15.25 oz

Chips Ahoy

$2.99 for 9.5 oz 

oreos= $.24

200

14 oz box of Fruit Loops $4.48

24 oz box of Fruit Loops $5.88

24 oz box = $.25

200

12 pack of soda $6.89

6 pack of soda $4.50

6 pack =$.75

200

Budget $50.00

$28.75+$8.16+$12.65

Do I have enough money?

yes

300

12 pack of soda $4.99

.42

300

Nutri Gran bars

$2.29 for 8 bars

Fruit Bars

$3.99 for 10 bars

Nutri Gran Bars= $.29

300

12 oz bag of Sun Chips $3.48

7 oz bag of Sun Chips $2.52

12 oz bag = $.29

300

40 fruit snacks $6.74

22 fruit snacks $3.99

22 fruit snacks .18

300

Movie Ticket and Popcorn

Budget $15.00

Ticket -$11.00

Popcorn- $4.75

Do I have enough money?

No

400

48 pack of fruit snacks $ 6.75

.14

400

Shop Rite Cheese

$1.99 for 8 oz

Kraft Cheese

$2.99 for 12 oz

same

400

8 pack of Coke $3.42

12 pack of Coke $5. 67

8 pack of Coke = $.43

400

17 paper towels for $17.89

15 paper towels $15.45

17 = 1.05

400

Budget $100.00

Jeans $20.00

Can I buy 4 pairs of jeans?

Yes

500

12 dozen donuts $ 11.79

.98

500

Brawny Towels

$4.99 for 2 rolls

$7.99 for 6 rolls

6 rolls = $1.33

500

6 Mc Nuggets $ 6. 72

20 Mc Nuggets $8.20

20 Mc Nuggets =$.41

500

The carnival offers two magic shows. The morning show is only 20 minutes and costs $3.75. The afternoon show is 35 minutes and it costs $5.25.

20 min 3.75

500
Budget $75


Pants-$20

Shirt-$25

Shoes-$35

Socks- $8.00

Can I buy all of these items?

NO