A box of 12 donuts cost $6, what is the cost per donut?
$0.50
A case of 20 water bottles cost $5, what is the cost per bottle?
$0.25
In the ad shown, what is the quantity of the chicken hot dogs?
450 grams
A box of 10 popsicles cost $3 and a box of 5 ice cream bars cost $1.75. What is the unit price for each, and what is the better deal?
Popsicles cost $0.30 each, ice cream bars cost $0.35 each. The popsicles are the better deal.
Frescho is selling a 4 pack of yogurt for $2.80 and Giant Tiger is selling an 8 pack of yogurt for $4.80. What is the unit price for both and which is the better deal?
Frescho's yogurt cost $0.70 each and Giant Tiger's yogurt cost $0.60 each. Giant Tiger is the better deal.
A 200g box of crackers cost $2, what is the cost per 100g?
$1
A 500g box of cereal cost $6, what is the price per 100g?
$1.20
In the ad shown, what is the unit price of the vanilla ice cream?
$0.24 per 100 millilitres
A 4-pack of bottled water costs $5 at the convenience store. At the supermarket, a 10-pack costs $11. What is the unit price per bottle for each, and which is the better deal?
The convenience store water bottles cost $1.25 each and the supermarket water bottles cost $1.10 each. The supermarket is the better deal.
A box of 50 candies costs $6 and a box of 75 candies costs $7.50. What is the cost per candy for both and which is the better deal?
The box of 50 candies costs $0.12 per candy and the box of 75 candies costs $0.10 per candy. The box of 75 candies is the better deal.
Robby bought a pack of 100 crayons for $20, how much did each crayon cost?
$0.20
A 550mL bottle of pop cost $2.75, how much does it cost per 100mL?
$0.50
In the ad shown, what is the cost of the donuts?
$6
400g of strawberries cost $5 at the local grocery store. At the farmers market, you can get 1000g of strawberries for $8. What is the unit price per 100g for each and which is the better deal?
The grocery strawberries cost $1.25 per 100g and the farmers market strawberries cost $0.80 per 100g. The farmers market is the better deal.
500g of shredded cheese cost $8 and a 300g brick of cheese cost $4.50. What is the unit price per 100g for each and which is the better deal?
The shredded cheese cost $1.60 per 100g and the brick cheese cost $1.50 per 100g. The brick cheese is the better deal.
A 1000g bag of cat food cost $35.50, how much is it per 100g?
$3.55
750g of potatoes cost $3.90, how much is it per 100g?
$0.52
In the ad shown, what is the quantity of the chicken wings?
907 grams
A 2500mL bottle of orange juice costs $3.50 at the supermarket. At the convenience store, a 3000mL bottle costs $4.50. What is the unit price per 100mL for each, and which is the better deal?
The supermarket orange juice costs $0.14 per 100mL and the convenience store orange juice costs $0.15. The supermarket is a better deal.
At Montanas you can get a 500g steak for $23 and at the Keg you can get a 750g steak for $36. What is the cost per 100g of steak for each and which restaurant has the better deal?
Montanas steak costs $4.60 per 100g of steak and the Keg costs $4.80 per 100g of steak. Montanas has the better deal.
A 670g bag of potato chips costs $4.57, how much is it per 100g? (Round to the nearest one cent)
$0.68
3000mL of yogurt cost $5, what is the cost per 100mL? (round to the nearest one cent)
$0.17
In the ad shown, what is the unit price of the cheesecake?
$1.67 per 100 grams
A 400g bag of chocolate-covered almonds costs $6.90 at Costco. At Bulk Barn, a 320g bag of chocolate-covered almonds costs $5.20. What is the price per 100g of chocolate-covered almonds for each and which is the better deal? (round to the nearest one cent)
The chocolate-covered almonds at Costco cost $1.73 per 100g, and the chocolate-covered almonds at Bulk Barn cost $1.63 per 100g. Bulk Barn has the better deal.
A 450mL Blizzard at Dairy Queen costs $5.65. Two scoops of ice cream at Marble Slab are 500mL and cost $5.85. What is the cost per 100mL for both and which is the better deal? (round to the nearest one cent)
Dairy Queen costs $1.26 per 100mL of ice cream and Marble Slab costs $1.17 per 100mL of ice cream. Marble Slab has the better deal.