Unit Price
Unit Price
Reading Labels
What is the best deal?
What is the best deal?
100

A box of 12 donuts cost $6, what is the cost per donut?

$0.50

100

A case of 20 water bottles cost $5, what is the cost per bottle?

$0.25

100

In the ad shown, what is the quantity of the chicken hot dogs?

450 grams

100

A box of 10 popsicles cost $3 and a box of 5 ice cream bars cost $1.75. What is the unit price for each, and what is the better deal?

Popsicles cost $0.30 each, ice cream bars cost $0.35 each. The popsicles are the better deal.

100

Frescho is selling a 4 pack of yogurt for $2.80 and Giant Tiger is selling an 8 pack of yogurt for $4.80. What is the unit price for both and which is the better deal?

Frescho's yogurt cost $0.70 each and Giant Tiger's yogurt cost $0.60 each. Giant Tiger is the better deal.

200

A 200g box of crackers cost $2, what is the cost per 100g?

$1

200

A 500g box of cereal cost $6, what is the price per 100g?

$1.20

200

In the ad shown, what is the unit price of the vanilla ice cream?

$0.24 per 100 millilitres 

200

A 4-pack of bottled water costs $5 at the convenience store. At the supermarket, a 10-pack costs $11. What is the unit price per bottle for each, and which is the better deal?

The convenience store water bottles cost $1.25 each and the supermarket water bottles cost $1.10 each. The supermarket is the better deal.

200

A box of 50 candies costs $6 and a box of 75 candies costs $7.50. What is the cost per candy for both and which is the better deal?

The box of 50 candies costs $0.12 per candy and the box of 75 candies costs $0.10 per candy. The box of 75 candies is the better deal.

300

Robby bought a pack of 100 crayons for $20, how much did each crayon cost?

$0.20

300

A 550mL bottle of pop cost $2.75, how much does it cost per 100mL?

$0.50

300

In the ad shown, what is the cost of the donuts?

$6

300

400g of strawberries cost $5 at the local grocery store. At the farmers market, you can get 1000g of strawberries for $8. What is the unit price per 100g for each and which is the better deal?

The grocery strawberries cost $1.25 per 100g and the farmers market strawberries cost $0.80 per 100g. The farmers market is the better deal.

300

500g of shredded cheese cost $8 and a 300g brick of cheese cost $4.50. What is the unit price per 100g for each and which is the better deal?

The shredded cheese cost $1.60 per 100g and the brick cheese cost $1.50 per 100g. The brick cheese is the better deal.

400

A 1000g bag of cat food cost $35.50, how much is it per 100g? 

$3.55

400

750g of potatoes cost $3.90, how much is it per 100g?

$0.52

400

In the ad shown, what is the quantity of the chicken wings?

907 grams

400

A 2500mL bottle of orange juice costs $3.50 at the supermarket. At the convenience store, a 3000mL bottle costs $4.50. What is the unit price per 100mL for each, and which is the better deal?

The supermarket orange juice costs $0.14 per 100mL and the convenience store orange juice costs $0.15. The supermarket is a better deal. 

400

At Montanas you can get a 500g steak for $23 and at the Keg you can get a 750g steak for $36. What is the cost per 100g of steak for each and which restaurant has the better deal?

Montanas steak costs $4.60 per 100g of steak and the Keg costs $4.80 per 100g of steak. Montanas has the better deal.

500

A 670g bag of potato chips costs $4.57, how much is it per 100g? (Round to the nearest one cent)

$0.68

500

3000mL of yogurt cost $5, what is the cost per 100mL? (round to the nearest one cent)

$0.17

500

In the ad shown, what is the unit price of the cheesecake?

$1.67 per 100 grams

500

A 400g bag of chocolate-covered almonds costs $6.90 at Costco. At Bulk Barn, a 320g bag of chocolate-covered almonds costs $5.20. What is the price per 100g of chocolate-covered almonds for each and which is the better deal? (round to the nearest one cent)

The chocolate-covered almonds at Costco cost $1.73 per 100g, and the chocolate-covered almonds at Bulk Barn cost $1.63 per 100g. Bulk Barn has the better deal.

500

A 450mL Blizzard at Dairy Queen costs $5.65. Two scoops of ice cream at Marble Slab are 500mL and cost $5.85. What is the cost per 100mL for both and which is the better deal? (round to the nearest one cent)

Dairy Queen costs $1.26 per 100mL of ice cream and Marble Slab costs $1.17 per 100mL of ice cream. Marble Slab has the better deal.