Algebra
Solve for x. 3x + 2 = 14.
X = 4
If Mimi drives 50 miles in 2 hours, what is her rate (speed per hour)?
25 miles per hour
2/3 and 4/6
Yes, proportional, 2 x 6 = 12 and 3 x 4 = 12.
Solve for x. 4x+3 = -5x+21
X = 2
If James types 120 words per 3 minutes, what is his rate of typing?
40 words per minute
Are 1/6 and 2/7 proportional?
Not Proportional, 1 x 7 = 7 and 2 x 6 = 12
Solve for x. -2(3+x)-8= 5x.
X=-2
If 10 bags of Hot Cheetos cost $3.50, then how much does 1 cost?
$0.35
Solve for x. -3 + 2(x+4) = 25
X = 10
Which is the better deal $20 for 5 t-shirts or $24 for 8 t-shirts
$24 for 8 t-shirts (rate of $3 per shirt)
Solve for x. 3/4x - 2(m-1) = 1/4x+5
X = -2
What is a unit rate?
a ratio where the bottom number is a 1