Jared spent $15.00 for 3 cinnamon rolls. How much did he spend per cinnamon roll?
$5.00 per cinnamon roll
To make 4 batches of cookies, Alex used 8 sticks of butter. How many sticks did they use per batch?
2 sticks of butter per batch
Carmen's muffin recipe made 12 muffins per batch. How many muffins did 5 batches make?
12 muffins per batch
60 muffins per 5 batches
Juan spent $180 for 6 concert tickets. How much did he spend per concert ticket?
$30 per concert ticket
Moses ran 6 miles in 1 hour. What is his time (in minutes) per mile?
10 minutes per mile
Laurel ran 3 miles in 24 minutes. At that rate, how long will it take her to run 7 miles?
8 minutes per mile
56 minutes for 7 miles
Jordan spent $64.00 for 4 pairs of jeans. How much did she spend for every pair of jeans?
$16 per pair of jeans
Terrence drives 120 miles in 2 hours. What is the unit rate of miles per hour?
60 miles per hour
What is the better deal: 2 books for $9 or 3 books for $12?
3 books for $12
I can buy 12 bananas for $6.00. What is the price per banana?
$0.50 per banana
Melanie can type 120 words in 3 minutes. How many words do they type per minute?
40 words per minute
A kitten gained 12 ounces its first four months after it was born. If this rate continues, how many ounces will the kitten have gained at one year?
3 ounces per month
36 ounces per 12 months (one year)
A dozen roses cost $30. What is the price per rose?
$2.50 per rose
A tv show is 198 minutes long for 9 episodes. What is the unit rate of minutes per episode?
22 minutes per episode
For the soccer team fundraiser, you earn 6 points for every $3 you raise. If Tyson earned 84 points, how much money did he raise?
2 points per dollar
84 points per $42.00