Writing Ratios
Equivalent Ratios
Finding Unit Rate
Better Buy
Writing an Equation
100

in a school classroom, there were five boys for every three girls.  What is the ratio of boys to girls?

5b to 3g

5b: 3g

5b/3g

100

3 cats to 4 dogs

now create an equivalent ratio

many answers but need to multiply by same number on top and bottom

ex: 6 cats to 8 dogs

100

You have 6 cups of sugar for every 2 cups of water. How many cups of sugar per cup of water?

3 cups of sugar for 1 cup of water

100

You are preparing for a gathering.  You need to buy cereal.  One cereal is $4.00 for 20 ounces and $3.00 for 9 ounces.  Which is the better buy?

$4.00 for 20 ounces

100

You make $15 per hour.  Write an equation. 

y = 15x

200

There are 7 dogs and 3 cats.  What is the ratio of cats to total animals?

3 c : 10 

3 c/10

3c to 10

200

5 ice cream cones to 12 banana splits

make an equivalent ratio

many answers


ex:  15 ice cream to 36 banana splits

200

You make $40 for 8 hours of work.  How much do you make per hour?

$5 per hour
200

If you need to buy candy, what is the better buy:  Hersey's for $4.50 for 10 ounces or $3.50 for 15 ounces.  

$3.50 for 15 ounces

200

Sally mows 12 lawns per hour.  Write an equation. 

y = 12x

300

For a mixture of paint for the wall, the painter mixed 5 cans of red for every 3 cans of blue.  What is the ratio of blue to red?

3b: 5r

3b to 5r

3b/5r


300

6 pumpkins to 3 ghosts

make an equivalent ratio

many answers are okay

ex) 3 pumpkins to 1 ghost

300

It costs $15.00 for 7 packs of pencils. How much does it cost per pack?

$2.14 per pack

300

If you are going to buy a turkey for Thanksgiving, what is the better buy?

$40.00 for 10 pounds or $45.00 for 12 pounds

$45 for 12 pounds

300

Karen makes volunteer bags for charity.  She makes 10 bags per day.  Write an equation. 

y = 10x

400

A fruit mixture has 3 apples, 5 oranges, and 12 peaches.  What is the ratio of oranges to total fruit?

5o: 20

5o to 20

5o/20

400

10 burgers to 5 hotdogs

write an equivalent ratio

Many answers possible

ex: 30 burgers to 15 hotdogs

400
You eat 350 calories for 5 servings.  How many calories are in one serving?

70 calories per serving

400

What is the better buy?

12 car washes for $100  or 5 car washes for $45

12 car washes for $100

400

Sara makes $40 in 8 hours.  What is the equation for this?

y = 5x

500

A ratio of animals at the zoo is 3 giraffes, 5 zebras, and 6 lions.  What is the ratio of giraffes to zebras?

3g: 5z

3g to 5z

3g/5z

500

7 sack lunches to 10 hot lunches

write an equivalent ratio

many possible answers

ex: 35 sack lunches to 50 hot lunches

500
You bought some bananas for $4.46 for 10 pounds.  How much were bananas per pound?

$0.45 per pound

500
What is the better buy


A dozen bagels for $7.80 or a pack of 3 bagels for $2.10

A dozen for $7.80

500

You buy some pencils and you pay $8.00 for 4 packs.  What is the equation for this problem?

y = 2x