in a school classroom, there were five boys for every three girls. What is the ratio of boys to girls?
5b to 3g
5b: 3g
5b/3g
3 cats to 4 dogs
now create an equivalent ratio
many answers but need to multiply by same number on top and bottom
ex: 6 cats to 8 dogs
You have 6 cups of sugar for every 2 cups of water. How many cups of sugar per cup of water?
3 cups of sugar for 1 cup of water
You are preparing for a gathering. You need to buy cereal. One cereal is $4.00 for 20 ounces and $3.00 for 9 ounces. Which is the better buy?
$4.00 for 20 ounces
You make $15 per hour. Write an equation.
y = 15x
There are 7 dogs and 3 cats. What is the ratio of cats to total animals?
3 c : 10
3 c/10
3c to 10
5 ice cream cones to 12 banana splits
make an equivalent ratio
many answers
ex: 15 ice cream to 36 banana splits
You make $40 for 8 hours of work. How much do you make per hour?
If you need to buy candy, what is the better buy: Hersey's for $4.50 for 10 ounces or $3.50 for 15 ounces.
$3.50 for 15 ounces
Sally mows 12 lawns per hour. Write an equation.
y = 12x
For a mixture of paint for the wall, the painter mixed 5 cans of red for every 3 cans of blue. What is the ratio of blue to red?
3b: 5r
3b to 5r
3b/5r
6 pumpkins to 3 ghosts
make an equivalent ratio
many answers are okay
ex) 3 pumpkins to 1 ghost
It costs $15.00 for 7 packs of pencils. How much does it cost per pack?
$2.14 per pack
If you are going to buy a turkey for Thanksgiving, what is the better buy?
$40.00 for 10 pounds or $45.00 for 12 pounds
$45 for 12 pounds
Karen makes volunteer bags for charity. She makes 10 bags per day. Write an equation.
y = 10x
A fruit mixture has 3 apples, 5 oranges, and 12 peaches. What is the ratio of oranges to total fruit?
5o: 20
5o to 20
5o/20
10 burgers to 5 hotdogs
write an equivalent ratio
Many answers possible
ex: 30 burgers to 15 hotdogs
70 calories per serving
What is the better buy?
12 car washes for $100 or 5 car washes for $45
12 car washes for $100
Sara makes $40 in 8 hours. What is the equation for this?
y = 5x
A ratio of animals at the zoo is 3 giraffes, 5 zebras, and 6 lions. What is the ratio of giraffes to zebras?
3g: 5z
3g to 5z
3g/5z
7 sack lunches to 10 hot lunches
write an equivalent ratio
many possible answers
ex: 35 sack lunches to 50 hot lunches
$0.45 per pound
A dozen bagels for $7.80 or a pack of 3 bagels for $2.10
A dozen for $7.80
You buy some pencils and you pay $8.00 for 4 packs. What is the equation for this problem?
y = 2x