Unit rate
Unit rate
Unit rate
Which is the better buy?
Which is the better buy?
100

Mary earns $145 in 25 hours. 

What is $5.80 per hour?

100

The price was $10.00 for 4 melons

What is $2.50 per melon?

100

$36.07 for 34 balloons.

What is $1.06 per balloon?

100

detergent: $1.99 for 32 fl oz or $2.49 for 50 fl oz

What is $2.49 for 50 fl oz?


$0.06 vs $0.05

100

milk: $2.69 for 12 oz or $3.19 for 16 oz

What is $3.19 for 16 oz?


$0.22 vs $0.20

200

Joe writes 11 pages in 2 hours

What is 5.5 pages per hour?

200

30 straws for $3.60.

What is $0.12 per straw?

200

$48.53 for 11 coffees.

What is $4.41 per coffee?

200

popcorn: $1.69 for 15 oz or $2.99 for 30 oz

What is $2.99 for 30 oz?

$0.11 vs $0.10

200

socks: $4.29 for 3 pairs or $10.79 for 8 pairs

What is $10.79 for 8 pairs?


$1.43 vs $1.35

300

Suzy makes 686 cars in 56 days

What is 12.25 cars per day?

300

$14.32 for 3 cartons of milk.

What is $4.77 per carton?

300

$47.53 for 27 sodas.

What is $1.76 per soda?

300

apples: $1.89 for 3lb or $2.49 for 5 lb

What is $2.49 for 5 lb?


$0.63 vs $0.50

300

orange juice: $1.49 for 12 oz or $1.79 for 16 oz

What is $1.79 for 16 oz


$0.12  vs $0.11

400

Mario scores 98 points in 6 games

What is 16.3 points per game?

400

$37.12 for 22 pens.

What is $1.69 per pen?

400

$36.26 for 33 muffins.

What is $1.10 per muffin?

400

bagels: $0.89 for 4 or $1.39 for 6

What is $0.89 for 4

$0.22 vs. $0.23

400

fabric: $3.15 for 2 yd or $7.78 for 6 yd

What is $7.78 for 6 yd?


$1.58 vs $1.30

500

Maria travels 1,200 meters in 4 hours

What is 300 meters per hour?

500

$16.46 for 21 stamps.

What is $0.53 per stamp?

500

$31.91 for 46 markers.

What is $0.69 per marker?

500

sodas: $1.25 for 4 or $5.69 for 25

What is $5.69 for 25


$0.31 vs $0.23

500

juice: $2.11 for 48 fl oz or $2.89 for 64 fl oz

What is $2.11 for 48 oz?


$0.44 vs $0.45