Unit Rate Word Problems
Unit Rate Division
Multi-Step Problems
Hypothetical Word Problems
Better Deal?
100

Which car can travel farther on 1 gallon of gas?

Blue Car: 18.4 miles using 0.8 gallons of gas

Red Car: 17.4 miles using 0.75 gallons of gas

What is Red Car?

100

2  4 /7 ÷ 1  3/6

12/7

100

The local bakery uses 1.75 cups of flour in each batch of cookies. The bakery used 5.25 cups of flour this morning.

How many batches of cookies did the bakery make?

3 batches

100

Michael is headed to his aunt’s house. For the first 2 hours he drives at 55 mph. For next hour, he drives 70 mph. For the final 2 hours he drives 50 mph.

How far does he travel?

280 miles

100

Which is the better buy? 

3 1/3 pound turkey for $10.50

2.5 pound turkey for $6.25

2.5 pound turkey

200

One lap around a dirt track 1/3 mile. It takes Bryce 1/9 hour to ride one lap. What is Bryce’s unit rate, in miles, around the track?

1/3 miles per hour

200

31/4 ÷ 6/5

155/24

200

The local bakery uses 1.75 cups of flour in each batch of cookies. The bakery used 5.25 cups of flour this morning.

If there are 5 dozen cookies in each batch, how many cookies did the bakery make?

15 dozen

200

Ashley needs to ride her bike to her friend’s house 96 miles away. She is riding at an average rate of 15 miles per hour. She has 6 hours to get there. Will she make it?

Yes.

200

Salvatore’s Spaghetti Sauce comes in four sizes of jar: a 12-ounce jar for $1.44, an 18-ounce jar for $2.34, a 36-ounce jar for $3.96, and a 54-ounce jar for $5.40. Which jar has the highest unit price?

18-ounce jar for $2.34

300

Mr. Gengel wants to make a shelf with boards that are 1 1/3 feet long. If he has an 18-foot board, how many pieces can he cut from the big board?

27/2

300

10.75 ÷ 3.33

3.23

300

To make 5 dinner rolls, 1/3 cup of flour is used.

How much flour is needed to make one dinner roll?

1/15 cup of flour

300

Pat wants to enter a typing contest. In order to enter, one has to be able to type 50 words per minute. Pat took 15 seconds to type 10 words. Can he enter the contest?

No

300

Which is the best buy?

6 shirts for $25.50 

4 shirts for $18.00 

5 shirts for $21

5 shirts for $21

400

A toy jeep is 12.5 inches long, while an actual jeep measures 18.75 feet long. What is the unit rate of 1 toy jeep to an actual jeep.

18 actual jeeps to 1 toy jeep

400

47/6 ÷ 13/4

94/39

400

To make 5 dinner rolls, 1/3 cup of flour is used.

How many cups of flour are needed to make 3 dozen dinner rolls?

2 2/5 cups of flour

400

Ed drives from Jefferson to Holden, a distance of 250 miles. He then travels on to Paxton, which is 50 miles from Holden. If it takes him 5 hours to complete the entire trip, how fast was he traveling if he is traveling at a constant speed?

60 miles per hour

400

Jen’s Flower Shop sells flowers for $1.25 each. Mary’s Flower Shop sells a dozen flowers for $15.48. Who has the best deal?

Jen's Flower Shop

500

Lauren took 12 hours to read a 360 page book. At this rate, how long will it take her to read a 400 page book?

13 1/3 hours

500

67/8 ÷ 99/7

469/792

500

To make 5 dinner rolls, 1/3 cup of flour is used.

How many rolls can you make with 5 2/3 cups of flour?

85/3

500

You are getting ready for a family vacation. You decide to download as many movies as possible before leaving for the road trip. If each movie takes 1.4 hours to download, and you downloaded for 5.25 hours, how many movies did you download. 

3.75 movies.

500

At Duckie’s Gas ‘n’ Stuff, Gatorade is sold in 4 different sizes as shown below.

16 ounces for $1.39

24 ounces for $1.89

32 ounces for $2.69

64 ounces for $5.19

Which size Gatorade is the better deal?

24 ounces for $1.89