Unit Rates miles
Unit Rates lbs.
Unit Rates money
Unit Rates games
Unit Rates exercise
100

If Kai travels at 10 mph.  How far would he go in 5 hours?

50 miles

100

If Tom buys 6 lbs. of pears at $4.50 per pound how much did he spend?

$27.00

100

Steve makes $5.00 per hour.  How much money does he have if he worked two hours?

$10.00

100

George scored 55 points in 11 games.  How many points did he score per game?

5 points

100

If  Scott can walk 4 miles per day, how many miles would he walk in 4 days?

16 miles

200

If Tim travels at 20 mph.  How far would he go in 4 hours?

80 miles

200

If Terry buys 8 lbs. of oranges at $3.50 per pound how much did she spend?

$28.00

200

John makes $8.00 per hour.  How much money does he have if he worked five hours?

$40.00

200

Jerry scored 77 points in 11 games.  How many points did he score per game?

7 points

200

If Jessica walked 15 miles in five days, how many miles did she walk per day?

3 miles

300

If Jim travels at 40 mph.  How far would he go in 6 hours?

240 miles

300

If Matt buys 8 lbs. of grapes  at $4.50 per pound how much did he spend?

$36.00

300

Mario makes $9.00 per hour.  How much money does he have if he worked 7  hours?

$63.00

300

Frank scored 88 points in 11 games.  How many points did he score per game?

8 points

300

If Steven walked 36 miles in nine days, how many miles did he walk per day?

4 miles

400

If Kevin travels at 70 mph.  How far would he go in 8 hours?

560 miles

400

If Alex buys 9 lbs. of apples at $4.00 per pound how much did he spend?

$36.00

400

Ahmed makes $10.00 per hour.  What if he works 12 hours?  How much would that be?

$120.00

400

Austin scored 99 points in 11 games.  How many points did Austin score per game?

9 points

400

If Mario does 80 push-ups per day, how many push-ups could he do in 10 days?

800 push-ups

500

If Mike travels at 50 mph and traveled a total of 1200 miles.  How many hours did he drive?

24 hours

500

George bought 10 lbs. of pineapples and paid a total of $50.00.  How much were the pineapples per pound?  (unit rate?)

$5.00 per lb.

500

Henry worked an 8-hour day and made $64.00.  How much did he make per hour?

$8.00

500

If Phil scores 25 points per game, how many points would he score in 8 games?

200 points

500

If Sam does 20 pull-ups per day, how many days would it take for him to 240 pull-ups?

12 days