Write a ratio for the following situation:
There are 12 boys and 8 girls in the Math Club. What is the ratio of boys to girls?
3:2
Find the unit rate.
Hal drove 120 miles in 3 hours. What is his speed in miles per hour?
40 mph
Yolanda ran 3/5 of a mile in 3/4 of an hour. How far will she run in one hour?
4/5
Which is the better buy?
$5.99 for a 20 ounce bag of candy
$2.99 for a 12 ounce bag of candy
2.99 for 12 oz bag
What is the ratio for 3 red buttons compared to 7 blue buttons?
3:7
Find the unit rate.
Danny bought 5 hamburgers and spent $25.75. What is the price per burger?
$5.15 per burger
Ian used 2/7 of a box of tissues in 1/3 of an hour. At this rate how much of the box will he use in one hour?
6/7
Which is the better buy?
$3.50 for 64 ounces of juice
$1.20 for 16 ounces of juice
$3.50 for 64 oz
A basketball team won 8 out of 15 games. What is the ratio for wins to total games?
8:15
Janice used 11 cups of flour to bake 5 cakes. How many cups of flour will she need to bake one cake?
2.2 cups per cake
Jill uses 3 cups of cereal to make ½ batch of rice crispy treats. How much cereal would she use to make one batch of rice crispy treats?
6 cups per batch
Bilo has 10 slices of Sargento cheese for $2.48. Food Lion has 12 slices of Sargento cheese for $3.12. Which store has the better buy?
Bilo
There are 20 students on the honor roll. Seven of the students are boys. Write the ratio for girls to boys.
13:7
Jon typed 350 words in 25 minutes. How many words did he type per minute?
14 words per minute
Find the unit rate for each. Tell which pair(s) has a unit rate greater than one.
A and B
Walmart has a 15 ounce package of Oreos for $2.98. Target has a 14 ounce package of Oreos for $2.50. Which store has the better buy?
Target
In Mrs. Risher's classes, 10 of the 85 students are left-handed. Write the ratio of left-handed students to right-handed students as a fraction in simplest form.
2/15
It took Kim 5 seconds to walk 12 meters. How many meters can she walk in one second?
2.4 meters per second
Cedrick is writing a report. It takes him 4 minutes to type 5/8 page of the report. How many minutes will it take to write a full page report?
6 2/5 or 32/5