Unit rate
Mystery
Word Problems
Solving Proportions
Which is the better buy?
100
Earn $145 in 25 hour
What is $5.80/hour
100

Jason buys 2 baseball bats for $300. What is the unit rate per bat ?

$150

100

Bob takes 7 photos in 28 seconds. At this rate how long will it take him to take 18 photos.

72

100

 
25                     75

___      =          _____

30                       X

90

100
$2.69 for 12 oz or $3.19 for 16 oz
What is $3.19
200
write 11 pages in 2 hours
What is 5.5 pages/hour
200

A $3.60 item consisting of 30 units? what is the unit rate

What is $0.12.

200

Rodney earns $190 for working 10 hours.

How much will he earn if he works 43 hrs?

$817

200

14                               140

___            =              ____

8                                   Y

80

200
socks $4.29 for 3 pairs or $10.79 for 8 pairs
What is $10.79
300
make 686 cars in 56 days
What is 12.25 cars/day
300

If a car drives 250 miles in 4 hours, how many miles does the car drive per hour?

62.5

300

Kooper did 82 sit-ups in 10 minutes. At this rate how many will he do in 30 minutes?

246

300

100                      50

_____        =       _____

  B                         90

180

300
orange juice $1.49 for 12 oz or $1.79 for 16 oz
What is $1.79
400
score 98 points in 6 games
What is 16.3 points/game
400

what is the unit rate

2 miles walked per hr

400

I bought 12 cookies for $18. At the unit rate what would 20 cookies cost? 

30

400

X                   63

____   =      _____

5          =      35


9

400
cloth $3.15 for 2 yd or $7.78 for 6 yd
What is $7.78
500
travel 1,200 m in 4 hours
What is 300 m/h
500

Price of a $16.46 item consisting of 31 units?

What is $0.53.

500

Bob drives 75mph. How many miles does Bob drive in 5 hrs?

375

500

15                      60

____     =         ______

4                         X

16

500
juice $2.15 for 48 fl oz or $2.89 for 64 fl oz
What is $2.15