Unit rate
Unit Price
Unit Rate Speed
Better Buy I
Better Buy II
100

Earning $150 in 6 hours

What is $25/hour

100

$10.00 for 4 meters of rope

What is $2.50/meter

100

91 miles in 7 hours

What is 13 miles/hour

100

A: $1.99 for 32 fl oz of detergent

B: $2.49 for 50 fl oz of detergent

What is B: $2.49 for 50 fl oz

100

A: $2.69 for 12 oz 

B: $3.19 for 16 oz

What is B: $3.19 for 16 oz

200

Writing 11 pages in 2 hours

What is 5.5 pages/hour

200

30 units of an item for $3.60

What is $0.12

200

1,200 meters in 4 minutes

300 meters/minute

200

A: $1.69 for 15 oz of tomato paste

B: $2.99 for 30 oz of tomato paste

What is B: $2.99 for 30 oz

200

A: $10.79 for 8 pairs of socks

B: $4.29 for 3 pairs of socks

What is A: $10.79 for 8 pairs

300

Making 540 cars in 45 days

What is 12 cars/day

300

$14.32 for 3 pairs of socks

What is $4.77/pair

300

Running 26.2 miles in 120 minutes

What is 0.22 miles/minute

300

A: $1.89 for 3 lbs of apples

B: $2.49 for 5 lbs of apples

What is B: $2.49 for 5 lbs

300

A: $1.79 for 16 oz of orange juice

B: $1.49 for 12 oz of orange juice

What is A: $1.79 for 16 oz

400

Scoring 99 points in 6 games

What is 16.5 points/game

400

$37.12 for 22 ounces of walnuts

What is $1.69/ounce

400

Running 1600 meters in 3:43

Tell me the unit rate in meters per SECOND

7.17 meters/second

400

A: $0.89 for 4 bagels 

B: $1.39 for 6 bagels

What is A: $0.89 for 4 bagels

400

A: $3.15 for 2 yds of cloth

B: $7.78 for 6 yds of cloth

What is B: $7.78 for 6 yds

500

Completing 341 worksheets in 155 days

What is 2.2 worksheets/day

500

$16.46 for 31 tiles

What is $0.53/tile

500

Running 100 meters in 9.58 seconds

What is 10.44 meters/second

500

A: $1.25 for 4 candy bars

B: $5.69 for 25 candy bars

What is B: $5.69 for 25

500

A: $2.15 for 48 fl oz of sparkling water

B: $2.89 for 64 fl oz of sparkling water

What is A: $2.15 for 48 oz