Unit Rates
Unit Rates
Complex Fractions
Complex Fractions
Word Problems (WOOHOO)
100
Find the unit rate for: $112 in 8 hours
What is $14 per hour
100
Find the unit rate for: 150 miles in 6 gallons
What is 25 miles per gal
100
Simplify: 1/(2/5)
What is 5/2
100
Simplify (1/5)/(7/10)
What is 2/7
100
During Tracy's trip across the country, she traveled 2,884 miles. Her trip took 7 days. Find a unit rate to represent the average miles she traveled per day during the trip.
What is 412 miles per day
200
Find the unit rate for: 49 points in 7 games
What is 7 points per game
200
Find the unit rate for: 105 students in 3 classes
What is 35 students per class
200
Simplify 4/(5/8)
What is 32/5
200
Simplify (2/5)/(4/9)
What is 9/10
200
Randall recorded 8 songs on his most recent CD. The total length of the CD is 49 minutes. Find a unit rate to represent the average length per son on the CD. Round to the nearest hundredth.
What is 6.13 minutes per song
300
Find the unit rate for: 120 problems in 5 hours
What is 24 problems per hour
300
Find the unit rate for: 8 batteries in 3 months
What is 2.67 batteries per month
300
Simplify 4/(3/8)
What is 32/3
300
Simplify (8/9)/(20)
What is 2/45
300
Last month, Hannah's dog ate 40 cans of dog food in 31 days. How many cans should Hannah buy to feed his dog for the next 6 days?
What is 8 cans
400
Find the unit rate for: 122 patients in 4 weeks
What is 30.5 patients per week
400
Find the unit rate for: $99 for 12 CDs
What is $8.25 per CD
400
Simplify 10/(5/12)
What is 24
400
Simplify (5/6)/(12)
What is 5/72
400
Caroline drove 350 miles to her grandmother's house. The trip took her 5(1/4) hours. What was her average speed in miles per hour?
What is 66(2/3) mph
500
Choose the better buy: $4.99 for 6 cans OR $7.99 for 10 cans
What is $7.99 for 10 cans
500
Choose the better buy: $21.50 for 4 pounds of lunch meat OR $15.10 for 3 pounds of lunch meat
What is $15.10 for 3 pounds of lunch meat
500
Simplify 8/(3/4)
What is 32/3
500
Simplify (3/8)/(7/12)
What is 9/14
500
A small airplane used 5(2/3) gallons of fuel to fly a 2 hours trip. How many gallons were used each hour?
What is 2(5/6)
Click to zoom