8 oranges for $28
$3.50/orange
39 laps in 3 hours
13 laps/hour
Find the unit rate for: 84 points in 7 games
What is 12 points per game
$8.37 for 3 boxes of cereal
$2.79/box
400 meters in 43 seconds
9.3 meters/second
$55.96 for 4 bottles of olive oil
$13.99/bottle
51 miles in 3 hours
17 miles/hour
You need 32 ounces of beans. What's the better buy?
1 small can of beans: 8 oz for $1.99
SPECIAL DEAL: BUY 3 SMALL CANS GET 1 FREE
1 large can of beans: 16 oz for 5.99
4 small cans
3 x 1.99 = 5.97
594 inches in 44 seconds
13.5 inches/second
Better Buy PER PLY
15 single-ply toilet paper rolls for 19.99
9 triple-ply toilet paper rolls for $36.45
$19.99 / 15(1) = $1.33
$36.45 / 9(3) = $1.35
14.7 parsecs in 42 years
.35 parsecs/year
A small airplane used 5 2/3 gallons of fuel to fly a 2 hours trip. How many gallons were used each hour?
What is 2 5/6