Unit Rate I
Unit Rate II
Unit Price
Speed
Word Problems
100
Find the unit rate for: $112 in 8 hours
What is $14 per hour
100
Find the unit rate for: 150 miles in 6 gallons
What is 25 miles per gal
100

8 oranges for $28

$3.50/orange

100

39 laps in 3 hours

13 laps/hour

100
During Tracy's trip across the country, she traveled 2,884 miles. Her trip took 7 days. Find a unit rate to represent the average miles she traveled per day during the trip.
What is 412 miles per day
200

Find the unit rate for: 84 points in 7 games

What is 12 points per game

200
Find the unit rate for: 105 students in 3 classes
What is 35 students per class
200

$8.37 for 3 boxes of cereal

$2.79/box

200

400 meters in 43 seconds

9.3 meters/second

200
Randall recorded 8 songs on his most recent CD. The total length of the CD is 49 minutes. Find a unit rate to represent the average length per son on the CD. Round to the nearest hundredth.
What is 6.13 minutes per song
300
Find the unit rate for: 120 problems in 5 hours
What is 24 problems per hour
300
Find the unit rate for: 8 batteries in 3 months
What is 2.67 batteries per month
300

$55.96 for 4 bottles of olive oil

$13.99/bottle

300

51 miles in 3 hours

17 miles/hour

300
Last month, Hannah's dog ate 40 cans of dog food in 31 days. How many cans should Hannah buy to feed his dog for the next 6 days?
What is 8 cans
400
Find the unit rate for: 122 patients in 4 weeks
What is 30.5 patients per week
400
Find the unit rate for: $99 for 12 CDs
What is $8.25 per CD
400

You need 32 ounces of beans. What's the better buy?

1 small can of beans: 8 oz for $1.99

SPECIAL DEAL: BUY 3 SMALL CANS GET 1 FREE

1 large can of beans: 16 oz for 5.99

4 small cans

3 x 1.99 = 5.97

400

594 inches in 44 seconds

13.5 inches/second

400
Caroline drove 350 miles to her grandmother's house. The trip took her 5(1/4) hours. What was her average speed in miles per hour?
What is 66(2/3) mph
500
Choose the better buy: $4.99 for 6 cans OR $7.99 for 10 cans
What is $7.99 for 10 cans
500
Choose the better buy: $21.50 for 4 pounds of lunch meat OR $15.10 for 3 pounds of lunch meat
What is $15.10 for 3 pounds of lunch meat
500

Better Buy PER PLY

15 single-ply toilet paper rolls for 19.99

9 triple-ply toilet paper rolls for $36.45


$19.99 / 15(1) = $1.33

$36.45 / 9(3) = $1.35

500

14.7 parsecs in 42 years

.35 parsecs/year

500

A small airplane used 5 2/3 gallons of fuel to fly a 2 hours trip. How many gallons were used each hour?

What is 2 5/6