Show:
Questions
Responses
Print
Unit Rates
Unit Rates
Unit Prices
Unit Prices
100
10 players for 5 coaches. How many players per coach?
What is 2
100
25 words in 5 minutes. How many words in 1 minute?
What is 5
100
$15 for 5 Gatorades. How much per Gatorade?
What is $3
100
$6 for 6 pencils. How much per pencil?
What is $1
200
140 words in 7 minutes. How many words per minute?
What is 20
200
72 miles in 9 hours. How many miles per hour?
What is 8
200
$60 for 10 t-shirts. How much per t-shirt?
What is $6
200
15 bottles of powerade for $30. How much per bottle?
What is $2
300
Mr. Greco's car can go 369 miles on 9 gallons of gas. How many miles can it go on 1 gallon?
What is 41
300
Harvey's computer can download 7 songs in 329 seconds. How many seconds to download 1 song?
What is 47
300
The furniture store is having a sale on kitchen chairs. The sale price is 5 for $110. What is the price per chair?
What is $22
300
Macy's has jeans on sale for 2 pair for $73.56. How much per pair?
What is $36.78
400
Sam drove Florida. It took him 20 hours to go 1,320 miles. How many miles did he go in 1 hour?
What is 66
400
A hummingbird can flap it's win 738 times in 6 minutes. How many times does it flap it's wings in 1 minute?
What is 123
400
Lowes is selling a 25 gallon can of paint for $542.25. How much is that can per gallon?
What is $21.69
400
The Halloween store has costume accessories on sale for 8 for $20. What is the price per accessory?
What is $2.50
500
Mr. Underwood flew his family to Disney World. The flight took 3.5 hours. The plane flew a total of 1,242.5 miles. What was the planes miles per hour?
What is 355
500
A human being blinks there eyes 28,800 times a day. How many times do we blink in 1 hour?
What is 1,200
500
24 pizzas for $90.72. What is the price per pizza?
What is $3.78
500
A 3.5 liter bottle of Iced tea coasts $3.43. What's the price per liter?
What is $.98