Unit Rates
Unit Rates (Faster?)
Unit Rates (Better Buy?)
Unit Rates (Challenge)
Ratios
100

Kalista drives 78 miles on 3 gallons of gas. This is the miles per gallon.

What is 26 gallons per mile?

100

Serenity can run 4 laps around the track in 330 seconds. Leslie can run 2 laps around the track in 160 seconds. This is which person runs the fastest per lap.

Who is Leslie?

100

This is the better buy:

18 ounces for $7.38 

or 

27 ounces for $15.39.


What is 18 ounces for $7.38?

100

Suppose that a rainbow fish can swim 60 feet in 6 seconds. An angelfish can swim 45 feet in 2 seconds. This is which fish can swim faster and how fast.

What is the angelfish who swims 22.5 feet per second?

100

12 boys to 16 girls in simplest form.

What is 3/4 or 3 boys to 4 girls?

200

Walmart buys a case of 20 Takis for $25. This is the unit price.

What is $1.25 per Takis?

200

Ms. Tawater grades 50 papers in 12 minutes. Mrs. Bustos grades 120 papers in 30 minutes. This is who grades more papers per minute.

Who is Mrs. Bustos?

200

Target and Walgreens are both having a sale on body spray. At Target you can buy 9 cans for $35.89 and at Walgreens you can buy 11 cans for $45.99. This is which is the better buy.

What is Target?

200

Emma made $25 for 4 hours of dog sitting. This is how much she can make in 9 hours of dog sitting

What is $56.25?

200

8 pencils to 10 pens in simplest form.

What is 4/5 or 4 pencils to 5 pens?

300

A skydiver falls 144 feet in three seconds. This is how far the skydiver fell per second.

What is 48 feet per second?

300

Suppose a helicopter travels 80 miles for 2 hours. A jet travels at 240 miles in 2 hours. The is which travels faster.

What is a jet?

300

Aria noticed that Rocky River Coffee sells a 20 ounce coffee for $5.32 and a 16 ounce coffee for $4.98. This is which cup of coffee is cheaper per ounce.

What is a 20 ounce coffee?

300

Kevralynn earns $25.05 for 3 hours of tutoring. This is how much money she earns each hour.

What is $8.35?

300

5 day out of 10 days in simplest form.

What is 1/2 or 1 out of 2 days?

400

A hose moves 36 gallons of water in 8 minutes. This is the unit rate.

What is 4.5 gallons per minute?

400

Savannah drove 140 miles in 2 hours. Clorinda drove 204 miles in 3 hours. This is who drove at a faster rate (in miles per hour).

Who is Clorinda?

400

This is which is the better buy:

22 staplers for $330 

or

4 staplers for $80.

What is 22 staplers for $330?

400

Annabella drove 340 miles in 5 hours with her car on cruise control (same speed). This is what Annabella can drive in 8 hours at that speed.

What is 544 miles?

400

24 out of 56 people have brown hair in simplest form.

What is 3/7 or 3 out of 7 people have brown hair?

500

Your friend bought 3 tickets for $231. This is how much it cost for your ticket.

What is $77?

500

It took a car 3 hours to drive 210 miles and another car 2.5 hours to drive 180 miles. The is which car drove at a faster rate.

What is the first car?

500

This is which is the better buy:

2 1/2 pounds of turkey for $6.25

or 

3 1/3 pounds of turkey for $10.50.

What is 2 1/2 pounds of turkey for $6.25?

500

Suppose that a butterfly can fly 82 feet in 4 seconds. A dragonfly can fly 50 feet in 2 seconds. This is which can fly faster and by how much.

What is the dragonfly and by 4.5 feet faster?

500

2,000 out of 5,000 people own a laptop computer in simplest form.

What is 2/5 or 2 out of 5 people own a laptop computer?