Graphing
Tables
Variables
Equations
Inequalities
Review Qs
100

DAYLIGHT HOURS----- Which Variable would go on which axis?

What is Month goes on the X-Axis and Daylight hours goes on the Y-Axis

100
Why do we use tables?
What is a to compare two or more variables.
100
What are the two types of variables?
What is Dependent and Independent
100

Write an equation for: cost=4.99 x number of t-shirts sold

What is c=4.99n

100

Give at least 3 solutions to the following inequality:

x < 4

ex. 3, 2, 1, etc..

100

Create a fact family for the following equation and solve for n.

.75- n = .25

.75 - n = .25

.25+n = .75

n +.25 = .75

.75-.25= n

n=.50

200

DAYLIGHT HOURS--- Sketch what this graph would look like.

What is It would start low on the left side, go up in the middle, and start to curve back down to right side.

200
Kintz truck lines charges $3.00 per mile driven to rent a truck. Make a table showing how much it will cost for 0 miles, 5 miles, 10 miles, and 15 miles.
What is Miles 0 5 10 15 Cost 3 15 30 45
200
The dependent variable goes on the ______ Axis
What is Y Axis
200

Write an equation for a person who travels a distance (d) at 3.5 miles for every hour (h) at a constant rate.

What is d= 3.5h

200

Give at least 3 solutions for the following inequality:

-6>=g 

ex. -6, -5, -4, -3....etc

200

A $70 video game is on sale for 10% off.  How much is the discounted price?


$63

300

Come up with a story for what is happening over time in this graph.... 


What is Answers Vary-- I DECIDE!!!!

300
Mrs. Trenholm is selling candy for $0.75 each. Make a table showing how much it will cost if she sells 1 pieces, 2 pieces, 3 pieces, and 4 pieces.
What is Pieces 1 2 3 4 Cost .75 1.50 2.25 3.00
300
The Independent Variable goes on the _____ Axis
What is the X Axis
300

If Mrs. Kintz offered to babysit for her niece for $50 in an addition to $3.00 per hour, write a rule or equation to show the relationship between money (m) and time (t).

m=50+3t

300

Graph the following inequality on a number line:

-6 > x

300

Evaluate using the order of operations.

3 + 6 · (4-2)2 - 7

20

400

Come up with a story for this graph:


What is ANSWERS VARY--- I DECIDE!!!

400

Mike wants to know how much it will cost him to get gas if gas is $1.95 per gallon. Make a table showing how much it will cost if he needs 1 gallon, 3 gallons, 5 gallons, or 7 gallons.

What is Gallons 1 3 5 7 Cost 1.95 5.85 9.75 13.65

400

If your two variables are cost of a t-shirt and number of t-shirts sold, which is the DEPENDENT variable?

What is Number of T-Shirts Sold

400

If ASB had a budget of $300 to buy MVMS shirts at $6.00 per shirt. Write an equation for determining money left in the budget (m) after buying a given number of t-shirts (n).

m = 300-6n

400

Graph x < 3 

(...Get it?  Because we <3 our math class!)  

400

Each 1/3 block of cheese can make a whole pizza.  How many whole pizzas can you make with 6 1/3 blocks of cheese?

19 whole pizzas

500

COME UP WITH A graph of the following story:  a person's heart rate rises and he starts running, then maintains a steady pace.  Then rests as it goes back to normal. 


500

Make a table of how many jumping jacks done over time if you can do 12 jumping jacks every 10 seconds for 40 seconds.

What is Time 10 20 30 40 J. J 12, 24, 36, 48

500

If Annie babysits for $5.50 an hour for a particular number of hours, what is your independent variable?

What is Time (in hours)

500

What is an equation?

What is a math problem that uses letters or symbols to represent variables.

500

Create and solve the inequality for the following scenario.  Emma sells her braclets at $5 per braclet.  At least how many braclets does she need to sell to make profit if her expenses costs $122? 

5b > 122

b > 122 / 5

b > 24

500

Find the GCF & LCM for the following 3 numbers:

12, 18, & 24

GCF:  6

LCM:  72