Absolute Value
Triangles
Equivalent Ratios
Unit Price
3D Shapes
100

What is the absolute value of -6? 

6

100

What is the name of a triangle that has a 90 degree angle?

A right triangle
100
Ms. Stark saw 3 squirrels, 2 cats, and 4 rats on her way to work. Write the ratio of rats to squirrels to cats using colons. 

4:3:2

100

What does the term unit price mean?

The price per one of an item. The cost per unit. 

100

This shape always has one base which can be any shape with 3 or more sides. All other faces are triangles. 

 Pyramid 

200
What is the absolute value of 9?

9

200

The base of a triangle is always...

One of its sides.

200

Write 3 ratios that are equivalent to 4:6.

2:3

8:12

12:18

20:30

200
A store sells 4 oranges for $12. What is the unit price?

$3 per orange

200

This shape has 6 faces. All faces are squares. 

A cube

300

Which is greater? 

|-8.5|  or  3 + 6

3 + 6

300

Where do the base and corresponding height of a triangle meet? 

They meet at a 90 degree angle. 

300

Micki makes lemonade using 3 tbs of mix, 4 cups of water, and 1/2 lemon. What will Micki use to make 3 batches of the lemonade?

9 tbs of mix

12 cups of water

1.5 lemons

300

Netflix has a deal. It costs $120 for a year subscription. What is the cost per month?

$10.

300

This shape has 2 bases that are identical and 3 rectangular faces. What 3D shape must it be?

A triangular prism

400

Which is greater?

|5.2| + 3          2.4 + |-5.7|

 2.4 + |-5.7| =8.1

but |5.2| + 3 =8.2 so it is greater. 

400

What is the area of a triangle with a base of 7 ft and a height of 4 ft?

14 square feet

400

A batch of cookies require 3 tablespoons of sugar for every 4 cups of flour. How much sugar to flour is required for 1/2 a batch?

1.5 tablespoons of sugar

2 cups of flour

400
What is the better deal on avocados?


2 for $3 or  6 for $10?

2 for $3 = $1.50 

6 for $10 = $1.66

400

A cube has this number of vertices. 

8 vertices

500

Solve.

|-7.3| + 6 - 2 + 3.7

15

500

What is the area of a triangle with a height of 5 inches and a base of 7 inches?

17.5 square inches

500

Name a ratio that is equivalent to 13:18.

6.5:9 

26:36

500

6 cookies are being sold for $21. What is the unit price per cookie? 

$3.50

500

What are the 6 faces of a pentagonal pyramid? 

1 pentagon and 5 triangles