What is the absolute value of -6?
6
What is the name of a triangle that has a 90 degree angle?
4:3:2
What does the term unit price mean?
The price per one of an item. The cost per unit.
This shape always has one base which can be any shape with 3 or more sides. All other faces are triangles.
Pyramid
9
The base of a triangle is always...
One of its sides.
Write 3 ratios that are equivalent to 4:6.
2:3
8:12
12:18
20:30
$3 per orange
This shape has 6 faces. All faces are squares.
A cube
Which is greater?
|-8.5| or 3 + 6
3 + 6
Where do the base and corresponding height of a triangle meet?
They meet at a 90 degree angle.
Micki makes lemonade using 3 tbs of mix, 4 cups of water, and 1/2 lemon. What will Micki use to make 3 batches of the lemonade?
9 tbs of mix
12 cups of water
1.5 lemons
Netflix has a deal. It costs $120 for a year subscription. What is the cost per month?
$10.
This shape has 2 bases that are identical and 3 rectangular faces. What 3D shape must it be?
A triangular prism
Which is greater?
|5.2| + 3 2.4 + |-5.7|
2.4 + |-5.7| =8.1
but |5.2| + 3 =8.2 so it is greater.
What is the area of a triangle with a base of 7 ft and a height of 4 ft?
14 square feet
A batch of cookies require 3 tablespoons of sugar for every 4 cups of flour. How much sugar to flour is required for 1/2 a batch?
1.5 tablespoons of sugar
2 cups of flour
2 for $3 or 6 for $10?
2 for $3 = $1.50
6 for $10 = $1.66
A cube has this number of vertices.
8 vertices
Solve.
|-7.3| + 6 - 2 + 3.7
15
What is the area of a triangle with a height of 5 inches and a base of 7 inches?
17.5 square inches
Name a ratio that is equivalent to 13:18.
6.5:9
26:36
6 cookies are being sold for $21. What is the unit price per cookie?
$3.50
What are the 6 faces of a pentagonal pyramid?
1 pentagon and 5 triangles