Multiplication
Unit Rate
Combined/Altogether
Money
Word Problems
100

Trade Points

McKenna plays a total of 7 basketball games a week. The season is played for 4 months (assume one month is four weeks). How many basketball games will McKenna play in one season?

112 basketball games

100

Add 3,500 points

If Mimi drives 75 miles in 2 hours, what is her rate (speed per hour)?

What is 37.5 miles per hour

100

Take 2,000 points from two teams

Haruto has tomato plants in his backyard. This year the plants grew 127 tomatoes. Birds had eaten 19 of the tomatoes.  23 tomatoes had been ruined by bugs. 7 had fallen on the ground were bruised. He picked the rest. How many tomatoes did Haruto pick?

What is 77 tomatoes

100

Add 2,500 points

Sean has $2.05 but needs $4.00 to buy a toy. How much more money does Sean need?

$1.95

100

Trade Points

Anna earns $120 in 10 hours. How much does she make in 7 hours?

What is $84

200

Triple your points

Blake, Hayden, Greyson, and Holden each have 72 baseball trading cards and Greyson has 30 football trading cards. How many baseball trading cards do they have in all?

288 baseball trading cards

200

Double your points!

If James types 120 words per 3 minutes, what is his rate of typing per minute?

What is 40 words per minute

200

Add 2,000 points

Last week 1,567 people shopped at a mall. This week 1,809 people shopped. How many people shopped at the mall over the last two weeks?

3,376 people

200

Trade points!

Anne had 65 cents.
She found 25 cents on the sidewalk.
She bought a bag of chips for 55 cents.
How much money did Anne have then?

35 cents

200

Add 3,000 points

Ramon gets 10 points in 4 games. How many does he get in 6 games?

What is 15 points

300

Take away 2,500 points fro  two teams

Juliet goes fishing with Kiara. Juliet catches 20 trout. Kiara catches 3.5 times as many trout as Juliet and 15 catfish. How many trout did Kiara catch?

What is 70

300

Add 3,000 points

If 7 bags of Hot Cheetos cost $3.15, then how much does 1 bag cost?

What is $0.45

300

Trade Points

McKenna has 34 stuffed animals. Kenley has twice as many as McKenna. Martha has half the amount of McKenna.  How many stuffed animals do the three girls have altogether?

What is 119 stuffed animals

300

Take away 2,000 points from one team

A package of pens costs $3.45, and a package of pencils is $2.88.  If Mac pays for them with a $10 bill, how much change will he get?

$3.67

300

Take away 4,000 points from two teams

Henry reads 16 pages in 12 minutes, then he reads 4 pages in how many minutes?

What is 3 minutes

400

Quadruple Your Points

An adult panda can eat 12 pounds of treats and 128 pounds of bamboo each day. How many pounds of bamboo can a panda eat in two weeks?

1,792 pounds of bamboo

400

Take 3,000 Points away from one team

Which is the better deal 

$20 for 5 t-shirts or $45 for 10 t-shirts

What is $20 for 5 t-shirts (rate of $4 per shirt)

400

Add 4,000 points

Clementine and Jake make cookies for the school bake sale.  Clementine baked 72 cookies.  Jake baked twice as many as Clementine. How many cookies did they bake combined?

216 cookies

400

Add 2,500 points

Apples cost 60 cents per pound.  How much will 4 and a half pounds cost?

$2.70

400

Add 4,000 points

Julia texts 60 words in 4 minutes, then she texts 45 words in how many minutes?

What is 3 minutes

500

Trade Points

There are 21 students in the classroom. Each student will be given 17 pencils, 40 erasers, and 9 pens. How many pencils and pens will the teacher have to give out.

546 pencils and pens

500

Trade Points

If 5 bags of Jollies cost $62.95, then how much does 1 bag cost?

What is $12.59

500

Trade Points

Jimmy and Kelly ran a snack stand in their front yard.  They sold cookies for 5¢, apples for 6¢ and cupcakes for 10¢. They sold 17 cookies, 23 cupcakes, and 11 apples.  How much money did they make altogether?

$3.81

500

Add 4,000 points

After spending $5.50, Ann still has $2.40 left. How much money did Ann start with?

$7.90

500

Add 3,000 points

It takes you 25 hours to study for 2 tests, how many tests can you study for in 100 hours?

What is 8 tests.

Click to zoom