Mary bought a soft drink for four dollars and four candy bars. She spent a total of sixteen dollars. How much did each candy bar cost ? Write an equation.
What is 4.00+4c=16.00
100
5x=70
What is x=14
100
3(x-4)=48
What is x=20
100
g-5>6
What is g>11
100
Skate Land charges a $50 flat fee for birthday rental and $5.50 for each person. Jonah has less than $100 to spend on birthday party. Write an inequality.
What is 50.00+5.50p<100
200
You can buy a container of strawberries for $3.00. How many containers can you buy with $15.00. Write an equation.
What is 15.00=3.00x
200
-6=3x
What is x=-2
200
20>5t
What is 4>t
200
-2t<-8
What is t>4
200
Chris wants to order DVDs over the internet. Each DVD cost $15.99 and shipping cost $9.99. Chris has less than $100 to spend. Write an inequality.
What is 15.99d+9.99<100
300
Eva reads 25 pages per hour. She read 75 pages while she's on the plane. How many hours did she take? Write an equation.
What is 25h=75
300
-6=3x+24
What is x=-10
300
-1-3k>1+7
What is k<-3
300
1/2b<6
What is b<12
300
Two students have different answers for their homework. Which answer is correct and explain.
a.9m>-27 b.9m>-27
/9 /9 /9 /9
m<-3 m>-3
What is a. a is incorrect because you only flip the sign when dividing by a negative number
400
Cynthia changed the size of a rectangle to a height of 2 inches. What is the new width if it was originally 24 inches wide and 12 inches tall? Write an equation.
What is 48=12x
400
26=7x-2
What is x=4
400
4t+7-t=19
What is t=4
400
2+(-6)>.8p
What is -5>p
400
Charles is saving $5 each week. He earns an extra $15 by mowing his neighbor's lawn. How many weeks will he need to save in order to have more than $75? Write an inequality.
What is 5w+15>75
500
Paul brought a discount card to ride the bus. The card cost $7.00 and he's able to buy a daily bus pass for $1.50. After one month Paul spent $29.50. Write an equation.
What is 7.00+1.50p=29.50
500
2x+12=3x-15
What is x=27
500
4-m/2=10
What is m=-12
500
d/3>-3
What is d>-6
500
Mark's Canoes rents canoes for $20 plus $35 per hour. You want to spend less than $150. Write an inequality.