key words
writing equations
writing inequalities
solving equation
ANYTHING GOES
100

What are the 3 slope words we look for?

Per

Each

Every

100

Cora plans to buy some calligraphy pens priced at $5 each. Write an equation that shows how the total cost, y, depends on the number of calligraphy pens Cora buys, x. 

y=5x

100

You need to buy pencils and an eraser. The eraser costs $1 and each pencil costs $0.25. You can spend less than $5. Write an inequality that represents the maximum number of pencils (p) you can buy.

1 + 0.25p < 5

100

Solve the equation.

9x = 6x+6


x=2

100

Solve for a.

9 +  5a = 2a + 9

a=0

200

What does FEE usually refer to in a word problem?

B

Y-intercept

constant

200

10 less than a number times 2 equals 6

2x-10=6

200

A small airplane can hold less than 44 passengers. 15 passengers board the plane. Write and solve an inequality that represents the additional number of passengers (p) that can board the plane.

15 + p < 44

200

Solve for y.

–8y+1=–9y


y=-1

200

You rent a moving truck for a daily fee of $20 and are charged $0.75 per mile. You budgeted a maximum total cost of $65. Write an inequality that represents the number of miles (m) you can drive the truck.

0.75𝑚 + 20 ≤ 65

300

What operation does the word DRAINING in a word problem tell us?

Subtraction

Minus

Negative

300

The sum of 4, 8, and a number is twenty-six

4 + 8 + x=26

300

Yellow Cab Taxi charges a $1.75 flat rate in addition to $0.65 per mile. Katie cannot spend more than $10 on a ride.

0.65m + 1.75 < 10  

300

Solve for r.

–5r + 10=–3r + 6

r=2

300

What does ascending mean?

least to greatest

400

What do we do if it says "split in half"?

Divide by 2

400

A sunflower is 1.4 feet tall and growing at a rate of 0.45 per day. A rose is 0.2 feet tall and growing at a rate of 0.8 feet per day. Write an equation to find x, the number of days that need to pass in order for the two flowers to be the same height.

1.4 + 0.45x = 0.2 + 0.8x

or 

0.45x + 1.4 = 0.8x + 0.2

400

Renting a video game from Store A costs $2.50 per game plus a monthly fee of $6.00. Renting a video game from Store B costs $4.50 per game with no monthly fee. Write an inequality to represent a situation where Store A monthly costs are less than Store B monthly costs.

2.50v + 6.00 < 4.50v

400

Solve for x.

6x = 4x + 20 

x=10

400

Solve for x.

2x – 5 = 8x + 7

x=-2

500
How does the word decay affect the slope?

makes the slope negative

500

Two water tanks hold 14.5 gallons and 25.2 gallons of water. The larger tank is leaking at a rate of 0.98 gallons per hour. The smaller tank is leaking at a rate of 0.21 gallons per hour. Write an equation to find x, the number of hours that need to pass for the two tanks to contain the same amount of water.

-0.98x + 25.2 = -0.21x + 14.5

500

X, the number of people that can still come inside the restaurant, plus y, the number of people that are already inside the restaurant, the number has to be less than 75.

x + y < 75

500

Solve for m.

6m + 14 = −7 − m

m=-3

500

A store charges $1.25 per kitchen tile and lets you use their tools for free. A second store charges $0.75 per tile but charges you $50 to use their tools. What is x, the number of tiles that need to be purchased in order for the two companies to charge the same amount?

1.25x = 0.75x + 50