A packet of 10 pens costs $5. What is the cost per pen?
$0.50
Simplify the ratio 2:4
1:2
Share $30 in the ratio 1:2
$10:$20
Double the ratio 2:3
4:6
How many legs does a spider have?
8
Who always asks "Can we have free time" the moment Miss Connor even breathes?
Kauri-Rae
6 apples cost $3. What is the cost of 1 apple?
$0.50
Simplify the ratio 6:9
2:3
Share 40 stickers in the ratio 3:1
30:10
A recipe uses 1:2 ratio of butter and sugar. What is the ratio for triple the amount?
3:6
What is the capital of Australia?
Canberra
Who always wants to sit next to Jett?
Miller
A 12 pack of juice boxes costs $9.60. What is the price of a single juice box?
$0.80
Simplify the ratio 10:25
2:5
Share $60 between 3 people in the ratio 2:3:5
$10:$15:25
Scale up the ratio 4:5 by a factor of 3
12:15
What is 9x6?
Who has the most dramatic stories in the class?
Jay
3 notebooks cost $4.50. How much would 5 notebooks cost?
$7.50
Simplify the ratio 12:16
3:4
Share 48 pencils in the ratio 4:2:2
24:12:12
The ratio of ingredients needed for 10 muffins is 2:3:1. What is the ratio if I make 40 muffins?
8:12:4
Which weighs more: 1kg of feathers or 1kg of bricks?
They weigh the same
How many assessments have we done this year so far?
7
A 2kg bag of flour costs $5.80. What is the cost per 100g?
$0.29
Simplify the ratio 18:27:9
2:3:1
Share 90 lollies in the ratio 5:4:1
45:36:9
The ratio of ingredients needed for 8 cookies is 4:6:8. What is the ratio if I make 28 cookies?
14:21:28
What's the name of the toy cowboy in Toy Story?
Woody
How many people have LEFT 7.3?
Include people who have left the school.
11
Stevie, Ricardo, Maylan, Amanda, Kartik, Ekam, Quewin, Abigail, Willow, Troy, Jacob