3+4=
7
Which is bigger, a gallon of milk or a half-gallon of milk?
a gallon of milk
Clarissa wants to buy a balloon and some flowers for her niece who is graduating. The balloon costs $3.00 and the flowers cost $5.00. How much do the balloon and flowers cost altogether?
$3.00 + $5.00 =
$8.00
Striped socks cost $3.97. What is the dollar-up amount?
$4.00
25-1=
24
19-8=
11
A bag of Skittles costs $1.19. What is the dollar-up amount?
$2.00
Daryl bought a bag of 20 treats for Troun. Troun stole the bag and ate 7 treats. How many treats were left when Daryl found the bag?
20 - 7 =
13 treats left
A new shirt costs $5.00, and new pants cost $12.00. How much does the outfit cost?
$5.00 + $12.00 =
$17.00
Katie ate a muffin for breakfast, another muffin for lunch, and two more muffins for dinner. How many muffins did she eat altogether?
1 + 1 + 2 =
4 muffins altogether!
Bonus: Was that a healthy decision Katie made?
40+20=
60
How many cupcakes in a dozen?
12
Donna bought new colored pencils for the classroom. She gave 3 pencils to each student. There are 15 students. How many pencils did Donna give out in total?
3 pencils x 15 students =
45 pencils in total
A pair of Sheik sneakers cost $79.75. What is the dollar-up price?
$80.00
How many inches on a ruler?
12
6x5=
30
1 3-5 15-20
about 3-5 apples in a pound
Flor walked to and from Target to buy toothpaste. She walked 4 miles there, and 4 miles back home. How many miles did she walk round-trip?
8 miles round-trip
Leather belts are 10% off. If the original price is $45.99, what is the sale price?
$45.99 x .10 = $4.59 discount
$45.99 - $4.59 = $41.40 sale price
Jenny has a $100 gift card to Whole Foods. She bought a bottle of sparkling lemonade for $4.50, and a box of fancy chocolate for $13.66. Using dollar-up, about how much did Jenny spend, and how much does she have left on her gift card?
$4.50~$5.00
$13.66~$14.00
$5.00 + $14.00 = $19.00 spent
$100.00 - $19.00 = $81.00 left on the card
10
Corn chips are on sale: $3.99 for one bag, or $6.00 for two. Which is the better deal? Why?
1 bag= $3.99
2 bags= $6.00; 6/2= $3.00 for each bag
2 bags for $6.00 is the better deal because each bag costs less than buying a single bag.
Jim wanted to take BART to a baseball game. He arrived at the station at 9:30 AM. The next train for the stadium would arrive in 30 minutes. What time did the train arrive?
9:30 + 30 minutes=
10:00 AM
Sunglasses are 25% off. If the original price is $26.99, how much is the sale price?
$26.99 x 0.25 = $6.75 discount
$26.99 - $6.75 = $20.24 sale price
How tall is the Statue of Liberty:
10 feet 305 feet 50 feet
305 feet