Fractions/Decimals
Mixed/Improper Fractions
All Operations w/ Fractions
Unit Rates
Ratio Tables
100

Convert 0.6 to a fraction in simplest form.

3/5

100

Convert 2 1/4 to an improper fraction. 

9/4

100

1/2 + 1/4

3/4

100

If 4 apples cost $2, how much is it for 1 apple?

$0.50

100

If 4 apples cost $2, How much does it cost for 12 apples?

$6

200

Convert 0.08 into a fraction in simplest form.

8/100 = 4/50 = 2/25

200

Convert 4 2/3 to an improper fraction. 

14/3

200

5/6 - 1/3

3/6 ( or 1/2)

200

120 miles in 3 hours. What is the unit rate in miles per hour?

40 miles per hour

200

A ratio table shows a rate of 2:8

Find the missing value for 5:__

20

300

Convert 1/2 to a decimal.  

0.5

300

Convert 11/5 to a mixed number. 

2 1/5 

which equals 2 2/10 = 2.2

300

2/3 x 5

10/3 or 3 1/3

300

$18 for 6 notebooks. What is the price per notebook?

$3 per notebook

300

The ratio of wins to losses is 9:3. 

If they've won 21 games, how many games have they lost?

7 games

400

Convert 3/20 to a decimal. 

3/20 = 15/100 = 0.15

400

Convert 17/6 to a mixed number.

2 5/6

400

3 divided by 1/5

15

400

A machine prints 150 pages in 10 minutes. How many pages can it print per minute? 

15 pages per minute. 


400

If it takes Hannah 1/2 of an hour to finish 4 math problems, how many problems can she finish in 1 1/4 hour?


10 math problems
500

True or False

1/3 = 0.3

False

1/3 does not equal 3/10

500

Convert 14/3 to a mixed number

4 2/3

500

Peyton and Caleb are going to share 1/4 of a cheesecake. How much of the cheesecake will they each get? 

1/8

(1/2 x 1/4)

500

 8 gallons of gas costs $31.20. What is the cost per gallon?

$3.90 per gallon

500

A recipe uses 3 cups of flour for 4 servings. How much flour for 10 servings?

7.5 servings

M
e
n
u