This is the ratio 5 out of 10 horses in simplest form.
What is 1:2?
This is the unit rate for driving 132 miles in 2 hours.
What is 61 mph?
This is the unit price for 4 lbs of oranges costing $4.80.
What is $1.20 per pound?
If 5 apples cost $2, this is how much would 25 apples cost.
What is $10?
This is the method we use to determine if two ratios form a proportion.
What is cross-products?
(also accepted: butterfly method, cross multiply)
When visiting New York City, Mr. V bought 12 giant pizza slices for for $48.00 to share with his friends.
A) What is the unit rate per slice of pizza that Mr. V paid?
B) At this rate, how much would 7 slices of pizza cost?
A) $4 per slice
B) $28 for 7 slices
This is the ratio 4 out of 32 in simplest form.
What is 1:8?
This is the unit rate for running 100 m in 10 seconds.
What is 10 meters/sec?
This is the unit price for 2 lbs of grapes costing $1.99.
What is $1.00 per pound?
If 3 pencils cost $1, this is how much would 15 pencils cost.
What is $5?
Sally bought grapes for $2.99 per pound. Cost per pound is an example of this.
What is unit price?
What is the unit cost per pound for each fruit?
Lemons = $0.42 per pound
Oranges = $0.45 per pound
Bananas = $0.39 per pound
This is the ratio 6 out of 15 pencils are blue in simplest form.
What is 2:5?
This is the unit rate for driving 210 miles in 3 hours.
What is 70 mph?
If 12 bananas cost $20, this is how much would 3 bananas cost.
What is $5?
This compares two or more quantities.
What is a ratio?
Miss Alspaugh can sell 325 slices of pizza in 5 days.
a) how many slices of pizza does she sell per day?
b) at that rate, how many slices of pizza can she sell in 30 days?
a) 65 slices per day
b) 1950 slices in 30 days
This is the ratio 7 teachers to 210 students in simplest form.
What is 1:30?
This is the unit rate for running 5 Km in 20 minutes.
What is 0.25 Km per minute?
This is the unit price for 2.5 lbs of ketchup costing $5.00.
What is $2.00 per pound?
If 2 watermelon cost $2.50, this is how much 5 watermelons cost.
What is $6.25?
This is a statement of equality for two or more ratios.
What is a proportion?
Ms. Logan bought 3 pounds of candy for $2.49. Which of the following are equivalent rates to what Ms. Logan paid?
a) $3.32 for 4 pounds
b) $7.30 for 9 pounds
c) $8.30 for 10 pounds
d) $1.66 for 2 pounds
a) $3.32 for 4 pounds
c) $8.30 for 10 pounds
d) $1.66 for 2 pounds
This is the ratio 291 out of 750 in simplest form.
What is 97:250?
This is the unit rate for driving 500 miles in 3.5 hours.
What is 142.8 mph?
This is the unit price for 3.5 lbs of mixed nuts costing $9.99.
What is $2.85 per pound?
If your average speed is 36mph, how far would you travel in 200 minutes?
What is 120 miles?
Tommy drove his car 35 miles per hour. Miles per hour is an example of this.
What is unit rate?
There are 5 soccer balls and 3 pairs of soccer shoes in Mr. V's car. Give the ratios for each of the following:
a) soccer balls to pairs of soccer shoes?
b) pairs of soccer shoes to all soccer gear?
c) all soccer gear to gear that isn't shoes?
a) 5:3, 5 to 3, 5/3
b) 3:8, 3 to 8, 3/8
c) 8:5, 8 to 5, 8/5