What is the unit price for 25 bottles that cost $3.65?
3.65/25 = 0.146 --> $0.15
Simplify the following expression: 2(x + 7)
2x + 14
Write an inequality that represents the following:
No more than 40 kids can fit on a bus.
x ≤ 40
x + 4 2/3 = -3 1/2
x = -49/6
What is the original price of an item that was marked up 20% and is being sold for $40?
40 = 1.20x
$33.33 = x
Simplify: 5 + 3(7x - 2)
21x + 3
Find the area of a rectangle, length= 74 inches
width= 3 inches.
221 square inches (or inches squared)
Simplify the following expression: -4x - 7x + 9
-11x + 9
r/4 </= 16
r </= 64
8y + 2 = 50
y=6
What is the constant of proportionality?
15
Eileen makes beaded bracelets and sells them online. She can make 7⁄12 of a bracelet with ¹⁄4 of a bag of beads. What is the unit rate of bracelets per bag of beads?
2 1/3
Keke throws a diving ring into the pool from 3 feet above the surface of the water. From where she throws it, the ring falls 11 feet to land at the bottom of the pool. Write an addition equation to model the problem, and then use the number line to solve.
Greatest Common Factor of -81a+36
9
factor: 14x - 16
2(7x - 8)
If x=3, what is the value of 7x-19
2
Write the equation that represents the situation below:
Tom works 40 hours and earns $800.
*Hint - find k first
y = 20x
Find the area of the rectangle.
330 cm2
6 -2n> -14
n > 10
Simplify 3x - 6 + (-2x) - 4
x - 10
Yesterday, it snowed ⁵⁄₈ of an inch in ¹⁄₄ hours. Write the inches of snow to hours rate as a complex fraction ratio. Use the tape diagram to show yesterday’s snow rate and to find the unit rate in inches per hour.
2 1/2 per hour
7/8 / 4/6
1 5/16
21x + 32 + 15x + 13
9(4x+5)
If you have a bag with 20 markers ( 3 blue, 5 red, 7 green, 2 pink, 3 black), what is the ratio of red markers to total markers in simplest form?
5/20 = 1/4
Esteban bought 15 bananas for $11.25. Find the unit rate using equivalent ratios. Show your work
$0.75 per banana
145 = -5x
x=-29
5
Shelly was grocery shopping yesterday. She compared two different brands of dog food for her puppy, Duke. Puppy Pal cost $15 for 6 pounds and Doggie-Bites cost $45 for 18 pounds. Are they proportionate?
Yes
What is a rational number?
a number that can be turned into a fraction - but as a decimal, it is either a terminating or repeating decimal.
−12 × −8
96