A car travels 180 miles in 3 hours.
What is the unit rate in miles per hour?
60 miles per hour
Point A is at (2, 3) and Point B is at (2, 7).
What is the distance between the two points?
4 units
Solve for b
10 + b = 25
b = 15
Lila earns $8 for every hour she babysits.
Which is the independent variable and which is the dependent variable?
IV - hours babysitting
DV - money earned
A taxi charges a flat fee of $3 and then $1.25 per mile. Using c for total cost and m for miles, create an equation to represent this relationship and make a table that shows the cost for 5 - 9 miles.
See answer key
Sarah bought 5 pencils for $2.50.
What is the unit rate (cost per pencil)?
$0.50
Point F is at (1, 2). From there, a point moves right 6 units, then up 5 units to reach Point G.
What are the coordinates of Point G?
Point G (7, 7)
Solve for b.
b/2 = 30
b = 60
Susan purchases kiwis at the market. Each kiwi costs $0.75. Create a table showing the cost of 3 - 7 kiwis. Make sure to label the table headings and identify the independent and dependent variable.
See answer key
Liam can type 480 words in 12 minutes.
If he continues at the same rate, how many words can he type in 10 minutes?
400 words
Point C is at (4, 1) and Point D is at (9, 1).
Then, Point E is at (9, 6).
What is the distance from Point C to Point E, moving along the grid lines (like an "L" shape)?
10 units
Solve for b
-12 + b = 95
b = 107
The table on the board shows the relationship between the age of a plant in weeks, w, and the height of the plant in cm, h. Write an equation to represent this relationship.
h = 12w