1
2
3
4
5
100

Sales taxes add a percentage to:

a. medical services

b. goods you buy

c. the salary you earn

b. goods you buy

100

In the United States, taxes are collected by the:

a. IRS

b. Supreme Court

c. FBI

a. IRS

100

True or False:

Taxes are not the same amount in every city and state.

True

100

Form that tells your employer how much federal tax to take out of your pay. 

a. paycheck

b. W-2

c. W-4

c. W-4

100

What day is known as tax day?

a. January 1st

b. April 15th

c. December 31st

b. April 15th

200

List 2 considerations when looking for a car.

Possible answers:

cost, travel, mileage

200

What does FICA consist of?

a. health insurance

b. Social Security and Meidcare

c. Federal and State taxes

b. Social Security and Medicare

200

Name 2 alternative types of transportaion you can use if you are unable to drive.

Possible answers:

bus, carpool, Uber, etc. 

200

Which is not an example of something taxes pay for?

a. cars

b. parks

c. schools

a. cars

200

List 2 expenses associated with buying a car.

Possible answers:

car payment, insurance, maintenance

300

Check for salary or wages made out to an employee.

a. paycheck

b. paystub

c. W-2

a. paycheck
300

List 1 pro of buying a house, and 1 con of buying a house.

Possible answers:

Pro: no landlord, mortage payment instead of rent, long term

Con: responsible for the maintainence

300

What does unit rate mean?

a. per

b. how many

c. how much does one cost

c. how much does one cost

300

List 1 pro of renting and 1 con of renting.

Possible answers:

Pros: 

Cons:

300

When Devin looked at his paycheck, he saw that his gross pay was $200, but he only recieved $150. This is example of ____ tax.

a. sales

b. property

c. income

c. income

400

Ms. Moore makes $7.50 an hour and works 10 hours. How much is her gross pay?

$75

400

True or False:

You have to own a car or house to be a "real adult".

False

400

Calculate the wage for $13 an hour for 29 hours. 

$377

400

True or False:

Income tax and sales tax are the same thing.

False

400

Calculate the wage for $9.25 an hour and 20 hours. 

$185

500

What is the difference between gross pay and net pay?

Gross pay is the amount you earn BEFORE taxes/ deductions. 

Net pay is your take home pay. 

500

Calculate the unit rate for a 52oz bottle of orange juice that costs $4.48.

Unit Rate: 8.6 cents per oz

500

A store sells 5 packs of gum for $2.50. What is the unit rate per pack of gum?

$0.50 per pack

500

Calculate the unit rate for a 10oz pack of cherry tomatoes that costs $2.48.

24.8 cents per oz

500

Joe makes $17 an hour, and works 40 hours a week. What is his gross pay?

$680

M
e
n
u