b - 2 = -10
b = -8
9x - 18 = -9
x = 1
10(1 + 3b) = -20
b = -1
331 students went on a field trip. Six buses were filled and 7 students traveled in cars. How many students were in each bus?
54
Write the equation: (do not solve)
8 less than 3 times a number is 14
3x -8 = 14
y + 15 = -18
y = -33
m/9 - 1 = -2
m = -9
3h + 6 -h = -20
h = 7
Aliyah had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
$2.00
Write the equation: (do not solve)
The product of w and 9 is 54
9w = 54
-8n = 64
n = -8
-3x -1 = 2
x = -1
-(n - 8) = -2
n = 10
Maria bought seven boxes. A week later half of all her boxes were destroyed in a fire. There are now only 22 boxes left. With how many did she start?
37
Write the equation: (do not solve)
12 more than 3 times a number is -17
3x + 12 = -17
p/-5 = -6
p = 30
r/-3 + 6 = 1
r = 15
4x - 7 + x = 18
x = 5
Imani spent half of her weekly allowance playing mini-golf. To earn more money her parents let her wash the car for $4. What is her weekly allowance if she ended with $12?
$16.00
Write the equation: (do not solve)
y times 12 plus 7 is -15
12y + 7 = -15
56 = -8x
x = -7
-16y + 3 = 35
y = -2
4k - 3 -4k + 1 +3k = -17
k = -5
Aliyah had some candy to give to her four children. She first took ten pieces for herself and then evenly divided the rest among her children. Each child received two pieces. With how many pieces did she start?
18
Write the equation: (do not solve)
8 people split the bill evenly and they each pay $28.50
x/8 = $28.50