14 + 3.89 + .75
18.64
14 x 3.8
53.2
1.25 /5
0.25
53.7 x 10
66.37 x 1000
0.003 x 1000
7.03 x 10
537
66370
3
70.3
20 - (8.07 +9.99)
1.94
12.5 x 8.9
111.25
28 / 0.7
40
87 / 10
1.25 / 100
12,000 / 1000
134.5 / 100
8.7
0.0125
12
1.345
Compare using greater than or less than symbols
3.94 + 14.81 _________11.27 + 7.65
Less than
Willa downloads 5 songs. Three of the song files are each 2.75 MB. Two of the song files are each 3.8 MB How much space does Willa need for the songs to download?
15.85MB
3.75/2.5
1.5
Jason save $0.02 for 10,000 days. How much did he save?
$200
Three boxes of cereal have masses of 379.4 grams, 424.25 grams, and 379.37 grams. What is the difference between the box of cereal with the greatest mass and the box with the least mass?
44.88 grams
Joe buys three pairs of flip flops for $2.99 each. 2 shirts for $8.75 each and 4 pairs of sunglasses for $4.99. How much did Joe spend?
$46.43
What is the cost per can of soda ( may go up to 4 places past the decimal)
6 pack- $3.45
12 pack - $5.25
24 pack- $12.96
6 pack - 0.575
12 pack 0.4375
24 pack 0.54
13.5 x _____ =13,500
0.75 x _____ =7,500
_____ x 100 = 87.5
1000
10,000
0.875
Ryan and Sarah are looking at cell phone plans. A group plan will cost $120.95 per month. An individual plan will cost $62.77 per month. Should Ryan and Sarah purchase a group plan or two individual plans? How much do they save by making that choice per month?
group plan save $4.59
18.89 x 43.2
816.048
Compare using greater than or less than
86/ 0.04 ____ 14.36 / 0.04
greater than
13.5 / ____ = 1.35
34 / _____ = 0.34
____ / 100 = 180
10
100
18000