Better Deal
Equations
Tables
Graphs
Word Problems
100

When buying hamburger buns there are two deals shown below. Which deal is the better one?

Deal 1: $4.72 for 8

Deal 2: $6.96 for 12

Deal 2 is better by $0.01 cent.

100

What is the constant of proportionality in the following equation? 

y = 9x + 1/2

k = 9

100

What is the cost per snack?

For every 1 snack it will cost $1.50

100

What is the constant of proportionality in a for every sentence?

For every 1 inch on a map the actual distance is 30 miles.

100

Julie was able to walk 16 miles through the park in 6 hours. How long will it take her to walk 24 miles through the park?

9 hours

200

At Harps, you can buy 4 bags of gummy worms for $5.25. At Walmart, 6 bags of gummy worms cost $6.75. Which store should you buy gummy worms at?

Walmart because the price per bag is $1.13 while the price at Harps is $1.31

200

Is the following equation proportional or non-proportional? Justify your thinking. 

y = 3/4x

Proportional - the equation follows the pattern of y=kx, demonstrates a linear relationship, and will pass through the origin with the given constant. 

200

Write the equation that keeps the flour to milk ratio proportional.

y = 0.5x

m = 0.5(f)

200

Explain what the point (6,20) means in this situation.

For every 6 oz of pineapple juice I need 20 oz of orange juice.

200

The ratio of vanilla pudding to chocolate pudding in a banana split pie is 4 to 3. Olivia has 64 oz of vanilla pudding. How much chocolate pudding does she need?


48 ounces



300

Boxes of Cereal


Deal 1: 3 for $11.97

Deal 2: 5 for $20.20

Deal 1 is better by $0.05 cents.

300

Construct an equation for the given scenario. 

Mr. Holland and Mr. Haden kayaked 44 miles in the course of 11 hours. How many miles were they able to kayak per hour? 

y = 4x

300

How much will Calvin earn if he works 15 hours?

$187.50

300

What is the equation that best represents this graph?

y=3/5x

y=0.6x

300

If there are 1200 calories in an 8 oz piece of cheesecake, how many calories are in a 3 oz piece of cheesecake?

450 calories

400

Which is the better buy? $3.29 for a 16-ounce bag of candy $2.99 for a 12-ounce bag of candy

What is $3.99 for 16-ounce bag = $0.21 per ounce

400

Construct an equation for the given scenario. 

The Stars team decides to go on a field trip to War Eagle Cavern. The trip will cost $7.50 for each student and teacher to enter the park, plus a $150 fee for transportation. 

y = 7.50x + 150

400

Write the unit rate as an ordered pair and an equation.

(1, 1/21)

y = 1/21(x)

400

Hector says you will earn $320 dollars in 32 hours. 

Hannah says when you work 18 hours you make $160.

Who is correct?


Hector is correct because the relationship between hours and dollars is for every 1 hour you earn $10.

400

Annie bought 3 bags of special candy for $1.20. How much do 8 bags of candy cost?

$3.20

500

Ethan can buy 4 CDs for $71.96 at CD Express or 9 CDs for $134.55 at Music Rox. Which has the better unit cost? How much is he saving per CD?.

Music Rox has the better buy (14.95 per CD). Ethan saved $3.04 per CD.

500

Use the following equation to answer the question below. 

y = 2.50x + 5.00

You and your family decides to go to a Razorback football game. You are charged a $5.00 entrance fee for entering the parking garage, and have chosen to pay for an 8 hour parking pass that costs $2.50 per hour. How much are you and your family having to pay for parking in total? 

You would have to pay $25.00 for parking. 

500

Our team has decided to make a batch of cookies for all 658 students at HTMS. If Mrs. Lane bought 5 gallons of milk (1 gallon = 16 cups) and plans to use them all to make the cookies, how many cups of flour will she need to purchase for her recipe?  

Mrs. Lane will need 160 cups of flour. 

500

What is the unit rate written as an ordered pair?

(1, 1/3)

500

CREW is making spirit buttons. They will make 245 buttons in 1 3⁄4 hours. At this rate, how many buttons will CREW make in 5 hours?

700 buttons

M
e
n
u