400
In a jar of holiday jellybeans, there are 5 red jellybeans for every 6 green jellybeans. If there are 255 red jellybeans, how many green jellybeans are in the jar?
306
300
A recipe for biscuits requires 3 cups of flour and 1 cup milk. How much milk is used per one cup of flour?
1/3 cup
200
A store is having a 20%-off sale on all TVs. If George buys one TV $60, what was the original price, in dollars, of his purchase?
$300
100
Solve.
1/4 div 2/3
3/8
200
9,614div22
437
100
In a vase, there are 8 white roses, 4 red roses and 3 yellow roses. What is the ratio of white roses to total number of flowers?
8 : 15
200
A sale at the grocery store says $84 for 4 packages of steak. What is the unit cost for a package of steak?
$21
500
60 bands are marching in Mardi Gras parades in 2024. Of the 60 bands, 27 are middle school bands. What percentage of the bands are middle school bands?
A) 25% B) 60% C) 40% D) 45%
D) 45%
200
Solve.
4 div 5/6
24/5 or 4 and 4/5
500
Mr. Hill was buying supplies for band. He bought 13 boxes of reeds for $4.22 each. He also bought 2 packages of sheet music for $17.17 each. How much did he spend on supplies?
$89.20
500
A group of basketball players and coaches are going to a Pelicans game together. The total number of people going on the trip is 72. The ratio of players to coaches is 8:1.
Each player will receive a T-shirt with their ticket.
How many shirts will be given to the students attending the game?
64
400
There is a sale on Halloween: 13 frozen pizzas for $78. What is the cost, in dollars, for 4 pizzas?
$24
100
What is 40% of $240?
$96
300
A board is 3 1/4 feet long. A carpenter wants to cut it into pieces that are 1/2 foot long. How many 1/2 foot long pieces will she be able to cut?
6
400
A board is 9.6 feet long. If a carpenter needs to cut it into 4 equal pieces, what size will each of the 4 pieces be?
2.4 feet
200
Ms. Singleton says the ratio of question she can grade to number of minute is 4 to 1. Select the correct statement.
A) Ms. Singleton grades 20 questions in 3 minutes.
B) Ms. Singleton grades 1 question per minute.
C) Ms. Singleton grades 10 questions in 5 minutes.
D) Ms. Singleton grades 20 questions in 5 minutes.
D
500
Which has the lowest unit price: a box of 12 chocolates that costs $16.84 or a box of 9 chocolates that costs $13.05?
The box of 12 chocolates
300
A girl scout troop collects 75% of the money toward their goal for camp fees. If they have $300, how much money were they hoping to raise?
$400
400
Solve.
10 1/2div2 1/4
4 2/3
100
Solve. 2.26 + 14.275
16.535
300
In a middle school there are 10 boys for every 15 girls. If there are 125 total students, how many are girls?
75
100
There is a sale on Halloween: 13 frozen pizzas for $78. What is the cost, in dollars, for one pizza?
$6
400
24 out of 30 girls on a dance team are wearing blue shoes. What percentage of the girls are wearing blue shoes?
A) 50% B) 15% C) 80% D) 75%
C) 80%
500
A roll of banner paper is 18 2/5 feet long. Ms. P wants to cut it into pieces that are 1 2/3 feet long. How many pieces will she be able to cut that are the correct size?
11 pieces
300
Evaluate.
277.68div5.2
53.4