Write as a fraction in simplest form: 9 out of 15 pets
3/5
What is the unit rate: $120 for 5 days of work
$24 per day
4 Liters = ? Quarts
4.228 qt
Proportional or non-proportional?
Cans of concentrate: 1 2 3 4 Cans of water: 4 8 12 16
Proportional 1/4
Write as a fraction in simplest form: 20 wins out of 36 games
5/9
What is the unit rate to the nearest tenth: 275 miles on 14 gallons
19.6 miles per gallon
40 centimeters = ? inches (to the nearest hundredth)
Proportional or non-proportional?
Junk emails: 10 20 30 40 Total emails: 15 30 45 60
Proportional 2/3
Write as a fraction in simplest form: 4 players to 52 cards
1/13
What is the unit rate to the nearest tent: 338 points in 16 games
21.1 points per game
5 miles = ? meters
8,045 meters
Proportional or non-proportional?
Colored squares: 1 2 3 4 Total squares: 8 15 30 42
Nonproportional
On a full size piano, there are 36 black keys and 52 white keys. Write the ratio of black keys in simplest form.
9/22
Aisha drove 170 miles in 2.5 hours. At the same rate, how far will she drive in 4 hours?
A farmer's market sells ears of sweet corn, 8 ears for $3.50. At this same rate, how much would it cost to buy 28 ears of sweet corn?
272 miles
24 yards/minute = ? centimeters/hour
131,616 cm/hr
Proportional or non-proportional?
Jars: 3 9 12 15 Jelly beans: 18 36 54 72
Nonproportional
In a restaurant, there are 72 booths and 36 regular tables. Express the ratio of booths to the total number of tables as a fraction in simplest form.
2/3
A farmer's market sells ears of sweet corn, 8 ears for $3.50. At this same rate, how much would it cost to buy 28 ears of sweet corn?
$12.25
8 fluid ounces/minute = ? Liters per second (to the nearest thousandths)
0.004 L/sec
Admission to an amusement park is $4 plus $1.50 per ride. How much will it cost if you ride: -2 rides? -4 rides? And is this proportional?
2 rides: $7
4 rides: $10
Nonproportional