Find each unit rate.
121 meals for 11 days
11 meals per 1 day
Refer to the diagram and write a ratio for the statement below.
The number of triangles to the total number of shapes.
1:8 or 1 to 8 or 1/8
Solve for x.
8 + x = 19
x = 11
What is 10% of 80?
8
What percent of 100 is 50?
50%
Find each unit rate.
50 min to 20 calls
2.5 mins per 1 call
Refer to the diagram and write a ratio for the statement below.
The number of squares to the number of triangles
4 to 1 or 4:1 or 4/1
Solve for m.
56 / m = 8
m = 7
What is 20% of 30?
6
What percent of 32 is 8?
25%
Find each unit rate.
91 books for 7 weeks
13 books per 1 week
Refer to the diagram and write a ratio for the statement below.
The number of triangles to the number of squares
1 to 4 or 1:4 or 1/4
Solve for t.
t/20 = 10
t = 200
What is 90% of 90?
81
What percent of 28 is 7?
25%
Find each unit price.
25 pens for $24.50
$0.98 per pen
Refer to the diagram and write a ratio for the statement below.
. The number of circles to the total number of shapes
3 to 8 or 3:8 or 3/8
Solve for w.
9633 / w = 3
w = 3211
What is 30% of 45?
13.5
What percent of 80 is 32?
40%
Find each unit rate.
1,275 ants for 5 anthills
255 ants per 1 anthill
Refer to the diagram and write a ratio for the statement below.
The total number of shapes to the number of squares
8 to 4 or 8:4 or 8/4
Solve 43.
64
What is 75% of 56?
42
What percent of 121 is 36.6?
30%