There are 16 girls to 20 boys. What is the ratio?
4:5 or 4 to 5
If Nora drives 50 miles in 2 hours, what is her rate (speed per hour)?
25 miles per hour (25 m/h)
Determine if each pair of ratios or rates is equivalent. $3 for 6 bagels; $9 for 24 bagels
No, since the unit rates, $0.50/1 bagel and $0.38/1 bagel, are not the same, the rates are not equivalent.
A special ratio that compares a number to 100 using the symbol %.
Percent
Which theater has the better deal?

Theater B
Nate has 25 red M&Ms and 15 green M&Ms, what is the ratio of red to green?
5:3 or 5 to 3
Cam bought a package of three T-shirts for $18.00 What is the unit price per T-shirt?
$6.00
A comparison of two numbers.
Ratio
Which store has the most expensive t-shirts?

Store A
The ratio of catfish to trout in Jordon's pond is 1 to 3. If there are 200 catfish in the pond, how many trout are there?
600
If Zach bought 10 bags of hot Cheetos for $3.50, then how much does 1 bag cost?
$0.35
a rate where it is simplified to have a denominator of one
Unit Rate
Who sells the cheapest burgers?

McDonald's
In math class, there are 12 boys and 14 girls. What is the ratio of girls to all students in the class?
7:13 or 7/13 or 7 to 13
Aman bought a 5-pound can of peanuts for $12.50. What is the unit price?
$2.50
two ratios that can be divided or multiplied to the same number evenly
Equivalent Ratios
Which type of laundry detergent should I buy to save money?

Purex
If the ratio of chairs to desk in a room is 2:3, and there are 18 desks. How many chairs are there?
12 chairs
Avery bought a box of 20 pretzel rods for $4.40. What is the price per pretzel rod?
$0.22
A way of representing part of a whole or part of a group by telling the number of equal parts in the whole and the number of parts you are describing.
Fraction
Store A sells 3 candy bars for $3.45. Store B charges $5.45 for 5 candy bars. Store C sells 7 candy bars for $7.56. Which store offers the best value?
Store C