Ratios & Proportions
Percents & Decimals
Scale & Similar Figures
Applications of Percent
Price & Unit Rate
100

Convert 3:4 to the other two ratio forms

3/4 and 3 to 4

100

Write 8% as a decimal

0.08

100

What does it mean for two shapes to be similar?

The figures have the same shape but can be different sizes
100

Kevin completed 17 of 20 deliveries. What percent is that?

85%

100

What is the unit price per ounce if 50.5 oz cost $20.20?

$0.40

200

Solve 5/10 = x/12

x = 6
200

Convert 0.44 to a percent

44%

200

Triangles ABC and XYZ are similar. Find side xy if side ab = 5, bc = 10, and yz = 14

x = 7

200

What percent of $60 is discounted if sale price is $45?

25%

200

Which is a better buy: A - $15.54 for 2.12 lbs or B - $33.89 for 4.54 lbs?

A

300

Dan runs 4 miles in 30 minutes. How long to run 10 miles?

75 minutes

300

Write 3/5 as a percent

60%

300

In a 1 in : 7 ft scale, how tall is a 4 in house?

28ft

300

A TV costs $795.98 with 9.25% tax. What’s the total?

$869.61

300

What is the cost of 72 inches of wire if 18 inches cost 32 cents?

$1.28

400

A pole 9 ft tall casts a 4.75 ft shadow. A nearby building's shadow is 191 ft. How tall is the building? Round to nearest hundreth

361.89 ft

400

Convert 0.2% to a decimal

0.002

400

What is the difference between SIMILAR figures and CONGRUENT figures

similar = same shape, different size

congruent = same shape and size

400

Price increased from $130 to $221. What’s the percent increase?

70%

400

Find the unit price and find the better buy: 

A - 3.19 lb for $15.67 

B - 7.54 lb for $35.89

A - $4.91

B - $4.76

Better buy = B

500

Find scale factor if a model bridge has width 4 ft, actual bridge is 6 ft

Simplified: 2/3

500

Rewrite 88% as a decimal and fraction

0.88 and 22/25

500

Find the area of a real dining hall if the drawing is 6 cm by 12 cm and the scale factor is 3 cm = 4 m

128 m2

500

An item originally $17 is reduced by 30%. What is the sale price?

$11.90

500

Find the unit rate for each & find the better buy:

A- $12 for 8.6 oz

B- $15 for 10.2oz

A- $1.40

B- $1.47

Better buy = A

M
e
n
u