87.2 / 10
8.72
Olive has a spool of ribbon that is 20.5 yards long. She will cut the ribbon into 5 equal pieces to make bows. What is the length of each piece of ribbon?
4.1 yards
A mountain climber eats 43.8 ounces of trail mix during an 8-day climb. Estimate the average number of ounces of trail mix the mountain climber eats each day.
40 / 8 = 5 ounces
48 / 8 = 6 ounces
2.5 / 0.5
5
Alan has 4.8 pounds of plant food. If he divides it into equal portions for 4 tomato plants, how much food will each plant get?
1.2 pounds
765.3 / 100
7.653
Brayden is making small bags of dried fruit from a large bag of dried fruit that weighs 5.46 pounds. If he puts the same amount of fruit in each of 6 bags, how much will each bag weigh?
0.91 pounds
Estimate the quotient:
63.5 / 5
60 / 5 = 12
65 / 5 = 13
1.8 / 0.02
90
Jeanette drove 357.3 miles. For each gallon of gas the car can travel 21 miles. Estimate how many gallons of gas Jeanette used.
360 / 20 = 18 gallons
78.45 / 1
78.45
4.72 / 4
1.18
Estimate the quotient of 28.8 / 9
30 / 10 = 3
27 / 9 = 3
3.3 / 0.4
8.25
Ms. Smith pays $7.59 for 2.2 pounds of ground turkey. What is the price per pound of the ground turkey?
$3.45
58.1 / 100
0.581
2.52 / 9
0.28
Taylor uses 645.6 gallons of water in 7 days. Suppose Taylor uses the same amount of water each day. About how much water does Taylor use each day?
About 90 gallons
630 / 7 = 90
Jersey hiked along a trail that was 9.66 miles long. She hiked 4.2 miles every hour. How long did it take Jersey to finish hiking the trail?
2.3 Hours
Lily spent $30.00 on a T-shirt, a sandwich, and 2 books. The T-shirt cost $8.95, and the sandwich cost $7.25. The books each cost the same amount. How much did each book cost?
$6.90
16 / 1,000
0.016
6.25 / 5
1.25
About 18 or 20 miles per gallon
360 / 18 = 20
360 / 20 = 18
Lana has a board 12 feet long. She cuts the board into 8 equal pieces. How long is each piece?
1.5 feet
Hector spent $36.75 for 2 DVDs that cost the same amount. The sales tax on his purchase was $2.15. Hector also used a coupon for $1.00 off his purchase. How much did each DVD cost?
$17.80