Vocab Question:
What is the definition of proportional?
If the relationship between two numbers were to be graphed on a coordinate grid, the line would pass through the origin.
Unit Rate:
Sergio babysat for 7 hours and earned $75. What is the unit rate per hour?
$10.71/1hour
Raul bought 3 red, 8 green, 6 blue, 2 yellow, and 5 purple balloons.
Which ratio represents the number of yellow balloons to the total number of balloons?
2/24 = 1/12
Peaches are on sale for $2.50 per pound. If there are 16 ounces per pound, what is the price per ounce of the peaches?
0.16 cents
(0.156)
A factory can package 3 cans of diced pineapple every 30 seconds. Predict how many cans will be produced during an 8-hour work shift.
60 s = 1 min, 60 min = 1 h
2,880
Angela bought 3 loaves of bread for $10.
What is the cost for 4 loaves?
13.33 is the cost for 4 loaves.
$10.00 divided by 3 is 3.33 (that is the cost of 1 loaf).
Leona is making aprons to sell at a craft fair. For every 2 aprons, she needs 5 1/2 yards of ribbon for the trim.
How many yards of ribbon are needed to make 10 aprons?
27 1/2