Dividing by 10s
Dividing by whole numbers
Dividing by decimals
(6th Grade Skill)
Writing zero in the dividend
Word problems
100
22.4 / 10
What is 2.24
100
1.8 / 3
What is 0.6
100
1.8 / 0.6
What is 3
100
16.2 / 5
What is 3.24
100

Luis rented a car for 4 days and paid $64.20. What was the daily rate for renting the car if the rate was the same everyday?

What is $16.05

200
86.3 / 100
What is 0.863
200
6.25 / 5
What is 1.25
200
0.69 / 0.3
What is 2.3
200
2.7 / 0.6
What is 4.5
200

Jackson bought 10 comic books that costed $7.20. If all the comic books hadthe same price, how much did each comic book cost?

What is $0.72
300
156 / 100
What is 1.56
300
8.65 / 5
What is 1.73
300
7.84 / 0.28
What is 28
300
84 / 8
What is 10.5
300

A bakery made 12 muffins and sold them all for a total of $86.52. If all the muffins cost the same price, how much did each muffin cost?

What is $7.21

400
458 / 100
What is 0.458
400
523.6 / 34
What is 15.4
400
Carly has a piece of yarn that is 7.2 yards long. She needs to cut the yarn into pieces that each measure o.3 yard long. How many can she cut from the piece of yarn?
What is 24 pieces
400
Amy has 3 pounds of raisins. She divides the raisins equally into 12 bags. How many pounds of raisins are in each bag?
What is 0.25 pound
400

A florist made 5 flower arrangements that she sold for $92.45. If all the flower arrangements cost the same amount, how much did each arrangement cost?

What is $18.49
500
______ / 100 = 0.123
What is 12.3
500
97.2 / 27
What is 3.6
500
Leilani bought tomatoes that cost $0.84 per pound. She paid $3.36 for the tomatoes. How many pounds of tomatoes did she buy?
What is 4 pounds
500

A car travels 157 miles in 4 hours. What is the car's rate of speed in miles per hour?

What is 39.25 miles per hour

500

Grace bought snacks, waters, and materials for a hike. She spent $202.20 on all of these items for herself and 5 friends. If Grace and her friends are going to split the total evenly, how much will each person pay Grace back?

What is $33.70

M
e
n
u