Divide Decimals 1-digit Divisor
Divide Decimals 2-digit Divisor
Divide by 0.1 & 0.01
Divide a Decimal by a Decimal
Problem Solving
100

3.48 ÷ 4

0.87

100

71.3 ÷ 23

3.1

100

0.6 ÷ 0.1

6

100

1.35 ÷ 0.15

9

100

The chef at a restaurant bought 37 pounds of salad for $46.25. How much did the chef pay for each pound of salad? 

$1.25

200

9.68 ÷ 8

1.21

200

2.25 ÷ 15 

0.15

200

39.1 ÷ 0.1

391

200

0.56 ÷ 0.07

8

200

Justice bought 7 roses for $45.50. What is the cost of one rose? 

$6.50

300

2.91 ÷ 3

0.97

300

83.2 ÷ 26

3.2

300

0.9 ÷ 0.01

90

300

4.55 ÷ 0.35

13

300

Toby's faucet dripped a total of 1.92 liters of water in 24 hours. How much water dripped each hour? 

0.08 liters

400

7.02 ÷ 6 

1.17

400

40.50 ÷ 18

2.25

400

17.7 ÷ 0.01

1,770

400

4.18 ÷ 0.22 

19

400

Manolo is making a large mural. He draws a hexagon with a perimeter of 10.5 meters. Each side of the hexagon is the same length. How long is each side? 

1.75 meters

500

4.47 ÷ 3

1.49

500

23.94 ÷ 42

0.57

500

84.3 ÷ 0.01

8,430

500

9.6 ÷ 0.03

320

500

James bought 13 pencils from the school store for a total of $1.43. How much did each pencil cost? 

$0.11

M
e
n
u