Equations
Inequalities
Equations and Inequalities Word Problems
Scientific notation
Proportional Relationships (Tables and Rate of Change)
100

Solve this equation.

x + 6 = 19

x = 13

100

What symbols have closed circles?

<= or >=

100

Make the equation/inequality given the word problem.

11 increased by  m  is equal to 14

11 + m = 14

100

Change into standard notation.

1.3 x 105

130,000

100

Find the rate of change. (For every 1 _____)

You score 84 points in six games. How much do you score per game?

14 points per game

200

Solve this equation.

4p = 64

x = 16

200

Solve this inequality.

4x > 40

x > 10

200

Make the equation/inequality given the word problem.

Alan bought a pizza with 12 slices. After he gave Joe  p  slices, Alan had 7 slices left.

12 - p = 7

200

Change into standard notation.

4.87 x 10-3

.00487

200

What is the rate of change of this table?

X: 2, 3, 4, 5

Y: 4, 6, 8, 10

2

300

Solve this equation.

x/8 = 4

x = 32

300

Solve this inequality.

2x - 1 < 5

x < 3

300

Make the equation/inequality given the word problem.

5 times  k  decreased by 7 is greater than 33.5k - 7 > 33

5k - 7 > 33

300

Change into scientific notation.

4,964

4.964 x 103

300

Find the rate of change.

The average adult breathes in about 37 L of air every 5 minutes. What is the rate of change of volume of air?

37/5  OR  7.4. OR  7 and 2/5 Liters per minute

400

Solve this equation.

3x - 11 = 25

x = 12

400

Solve this inequality.

5x + 7 <= 22

Open or closed? Right or left?

x <= 3

Closed, left

400

Make the equation/inequality given the word problem.

Tommy has  x  baseball cards. If he multiplied his baseball cards by 4 and increased them by 30 more, he would have 550 baseball cards.

4x + 30 = 550

400

Change into scientific notation.

.00000026

2.6 x 10-7

400

Which of these is the better deal? (Find the $ per bag)

3 bags of Doritos for $10.50   OR

5 bags of Doritos for $15

5 bags of Doritos for $15

Rate of change was $3 per bag

500

Solve this equation.

-2x + 23 = 41

x = -9

500

Solve this inequality.

8x - 14 > 58

Would the circle be open or closed? Arrow going to the right or left?

x > 9

Open, right

500

Make the equation/inequality given the word problem.

Jill must pay $15 admission to the amusement park, and she would like to play  x  carnival games that cost $3 each. She has at most $43 to spend.

15 + 3x <= 43      OR      3x + 15 <= 43

500

Change into standard notation.

6.04 x 10-9

.00000000604

500

Which is the better deal? (Find $ per oz)

It costs $3.80 for 45 fl. oz. of detergent   OR

$7.99 for 90 fl. oz.

$3.80 for 45 fl. oz.

Rate of change was $.08 per fl. oz.

M
e
n
u