0.5 + 0.75
1.25
1/2 * 4/7
4/14 = 2/7
A basket contains 5 apples and 7 oranges. This is the ratio of apples to oranges written in simplest form.
5:7, 5/7, 5 to 7
A grocery store sells a pack of 6 sports drinks for $9.00. This is the unit rate per individual drink.
$1.50
Positive X Positive =
Positive
0.25 x 4
1.00
(1/8) / (1/3)
3/8
What are the three ways you can write the ratio: 2 desks to 5 students?
2:5, 2 to 5, 2/5
A unit rate is measuring the rate of how many items?
One
Negative X Negative =
Positive
2.75 - 0.25
2.5
2/5 x 9/10
18/50 = 9/25
A fish tank has 4 gold fish and 6 guppies. This is the ratio of gold fish to the total number of fish in simplest form.
4:10 simplified to 2:10
A box of 5 fruit snacks costs $2.50. What is the unit rate?
0.50
Negative X Positive =
Negative
8.00 / 0.5
16.00
(4/9) / (8/9)
36/72 = 4/8 = 1/2
To make a matching shade of purple paint, you need 2 cups of blue paint for every 3 cups of red paint. If you use 9 cups of red paint, this is the amount of blue paint you will need.
6 cups
A driver travels 180 miles in exactly 3 hours. This is the driver's unit rate of speed in miles per hour.
60 miles per hour
-10 x 4 =
-40
9.00 / 0.25
36
3/5 + 2/5
5/5 = 1
At a middle school camp, the ratio of boys to girls is 3 to 2. If there are 150 total campers at the camp, this is the number of girls.
60
A machine prints 45 posters every 3 minutes. At this exact same unit rate, this is the total number of minutes it will take to print 150 posters.
10 minutes
-80 / -4 =
20